Mısır durulmuyor

Mısır'da 25 Ocak Devrimi'nin 2. yıl dönümünü kutlayan göstericilerle polis arasında çatışma çıktı

Mısır durulmuyor

Muhalefetin devrimin 2. yıl dönümü kutlamalarını sistem karşıtı protesto gösterilerine dönüştürme kararının ardından, halk başta Kahire'deki Tahrir Meydanı olmak üzere, meydanlara doğru yürüyor.

Gösterileri takip eden AA ekibi, Kahire'de Tahrir Meydanı'ndaki göstericilerin sayısının 100 bini geçtiği tahmininde bulundu. Tahrir Meydanı'nda toplanan göstericiler, sık sık, "Halk rejimin yıkılmasını istiyor", "İhvana hayır, Selefilere hayır, yaşasın Mısır" "Mısır satılık değildir" sloganları attı.

Cumhurbaşkanı Sarayı önündeki bariyerleri kaldırarak saraya yürümek isteyen göstericilerle polis arasında çatışma yaşandı. Göz yaşartıcı bombayla müdahalede bulunan polise, göstericiler taşlarla ve molotof kokeylleriyle karşılık verdi. Polisin de zaman zaman taşlarla karşılık verdiği gözlendi.

Cumhurbaşkanı Mursi'nin evini basmaya çalışıp, evin 30 metre ilerisinde otomobil lastikleri yakan 'Black Block' adlı grupla polis bu bölgede de çatıştı. Kahire'yi çevre kentlere bağlayan tren yolu da göstericilerin öfkesine maruz kaldı. Göstericiler rayları söktü. Kahire tren seferleri iptal edildi.

Göstericiler 6 Ekim Köprüsü'nü, Korniş yolunu ve Kahire'de çok sayıda yolu trafiğe kapattı. Tahrir Meydanı yakınındaki Enver Sedat metro istasyonuna giren onlarca gösterici metro yoluna inerek ana hatlardaki hareketi engelledi. Metro istasyonunda yaşanan izdihamda da yaralananlar oldu. Bu arada, göstericiler Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın resmi elektronik sitesi ''İhvan Online''ın merkez binasını ateşe verdi.

Sağlık Bakanlığı sabahtan bu yana ülke genelindeki gösterilerde, 61'i İskenderiye'de olmak üzere 252 kişinin yaralandığını açıkladı. Bakanlıktan bir kaynak, hastanelerin alarm halinde olduğunu belirterek, yaralanmaların çoğunun göz yaşartıcı bomba, taş ve arbede sonucu meydana geldiğini ifade etti. Sağlık Bakanlığı verilerinin hastane kayıtları üzerinden olduğunu söyleyen görgü tanıkları, bu sayının çok daha yüksek olabileceğini ifade etti.

Bu arada Mısır ordusundan yapılan açıklamada başkent Kahire'nin giriş ve çıkışlarının geçici olarak güvenlik amacıyla askerler tarafından korunacağı kaydedildi. Ordudan yapılan açıklamada, şehir giriş çıkışlarını denetleyen askerlerin sivillere kesinlikle müdahalede bulunmayacağı da ifade edildi.

-Ülke genelinde çatışmalar sürüyor-

Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye'de Valilik Binası'na yürümek isteyen protestocular, yürüyüşü engellemek isteyen polisle çatıştı. Kahire yakınlarındaki Suveys'te valilik binasını basan göstericilerle polis arasında taşlı sopalı çatışma yaşandı.

Talim Terbiye ve birçok hükümet binasına atılan molotof kokteylleri sebebiyle çıkan küçük çaplı yangına itfaiye müdahale etti. Görgü tanıkları güvenlik güçlerinin onlarca göstericiyi göz altına aldığını bildirdi.

İsmailiye'de ise göstericiler emniyet müdürlüğünün deposunu bastı, içerideki eşyaları yağmalayarak sokağa döktü.

El-Garbiyye'ye bağlı El-Mahalle ilçesinde göstericiler tren yolu üzerinde büyük bir ateş yakarak trenlerin hareketini engelledi. Buhayra'ya bağlı Demenhur ilçesindeki Müslüman Kardeşler merkezine girmeye çalışan göstericilerle güvenlik güçleri arasında çatışma yaşandı.

Göstericiler Müslüman Kardeşler merkezini taşladı. Beni Suveyf'deki Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) binasına saldıran göstericilerle İhvan üyeleri arasında taşlı kavga yaşandı.

Polis, olaya göz yaşartıcı bombayla müdahalede bulundu, çok sayıda göstericiyi göz altına aldı. Minye'de HAP binasına taşlarla saldıran göstericilere polis aynı yöntemle karşılık verdi.

-Müslüman Kardeşler pasif eylemde-

Öte yandan Müslüman Kardeşler (İhvan) ise "Milyonluk Hizmet" adı altında ülke genelinde başlattıkları sosyal hizmetlerini sürdürdü.  İhvan'nın gerginliği düşürme kararı nedeniyle devrim kutlamalarında meydana inmeyen Müslüman Kardeşler üyeleri, çeşitli sosyal organizasyonlar gerçekleştirdi. İhvan mensupları, devrimin 2. yıl dönümü dolayısıyla ''Milyonluk Hizmet'' başlığı altında, ağaçlandırma, temizlik, sosyal yardım gibi faaliyetlerde bulundu.

Ezher Üniversitesi'nin dış sur cephesini boyayan üyeler, ülke genelinde indirimli gıda pazarları kurdu, gezici sağlık araçlarıyla halka sağlık hizmeti verdi.

Müslüman Kardeşler üyelerinin İhvan ve HAP binalarını koruduğu, bazı bölgelerde ise gösterilerle çatıştığı belirtildi.
Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınında da yoğunlaşan İhvan mensuplarının olası bir sorunda sarayı korumak için müdahalede bulunacağı düşünülüyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!