Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mısır'dan Suriye'ye sert cevap

Mısır hükümeti, Suriye yönetiminin Kahire'ye yönelik eleştirilerine sert karşılık verdi.

Mısır'dan Suriye'ye sert cevap

Suriye Enformasyon Bakanı İmran ez-Zu'bi'nin, Suriye'de dökülen kandan Mısır'ı da sorumlu tutmasıyla ilgili açıklama yapan Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Amr Rüşdi, Suriye'nin Kahire'yi suçlamak yerine ülkedeki şiddeti durdurmaya odaklanması gerektiğini belirtti.
Rüşdi, Mısır yönetiminin Suriye hakkındaki açıklamalarının, Suriye halkının hayat hakkını koruma dışında bir amacı taşımadığını vurguladı. Mısır'ın, Suriye krizinin başından bu yana akan kanın durması için çaba gösterdiğini vurgulayan Rüşdi, ''Hedefimiz, Suriye halkının çıkarları ile iki ülke halkları arasında tarihten gelen kardeşlik bağının korunmasıdır'' diye konuştu.
Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'nin, geçen hafta Tahran'daki Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Suriye muhalefetine destek mesajları vermesi Şam tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Suriye Enformasyon Bakanı Zu'bi de daha sonra yaptığı açıklamada, Suriye'de dökülen kandan sorumlu tuttuğu Mısır'ı, Filistinlilere sınırı kapatan, ABD yanlısı siyaset yürüten ve İsrail ile barış anlaşması imzalayan ülke olmakla suçlamıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!