Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mısır'daki durumu endişeyle izliyoruz

İtalya Başbakanı Letta, Mısır'daki durumu endişeyle izlediklerini belirterek, "Umarım, Mısır'daki bu geçiş dönemi şiddetsiz, kan akmadan, en hızlı şekilde sonuçlanır" dedi.

Mısır'daki durumu endişeyle izliyoruz

İtalya Başbakanı Enrico Letta, Mısır'daki durumu endişeyle izlediklerini belirtti.

İtalya'ya resmi ziyarette bulunan Libya Başbakanı Ali Zeydan, sabah saatlerinde Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano tarafından kabul edildikten sonra öğlen saatlerinde de İtalyan mevkidaşı Enrico Letta ile başbakanlık sarayı Chigi'de bir araya geldi. İkilinin görüşmesi yaklaşık 2 saat sürerken, görüşmede, enerji başta olmak üzere ekonomi, ticaret, sınır güvenliği, göçmen sorunu ve Libyalı polislerin İtalyan polisler tarafından eğitilmesi gibi konular ele alındı. İki lider, gazetecilerin Mısır'daki duruma ilişkin sorularına da cevap verdi.

İtalya Başbakanı Letta, Mısır'ın başkenti Kahire'deki durumu endişeyle izlediklerinin altını çizerek, "Mısır halkının göstermiş olduğu yüksek kararlılığın, onları bir an önce sonuca götürebileceğine inanıyoruz. Umarım Mısır'daki bu geçiş dönemi şiddetsiz, kan akmadan, en hızlı şekilde sonuçlanır" diye konuştu.

Libya Başbakanı Zeydan da, "Mısır, bizim için çok önemli bir ülke, bir komşu, bir kardeş. Siyasi karar, Mısır halkının kararı. Biz de onları destekleriz. Mısır için istikrar ümit ediyoruz" dedi. Bir başka soru üzerine Zeydan, siyasi analist olmadığını, bir başbakan olduğunu belirterek, "Libya öyle bir ülke ki başka ülkelerin içişlerine karışmaz" yanıtını verdi.

"Yeni bir fırsat"

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Alman Hristiyan Demokrat Elmar Brok da Mısır'da ordunun yönetime el koymasıyla gelişen süreci, "yeni bir fırsat" olarak gördüğünü belirtti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'e yakın bir isim olan Brok, yaptığı yazılı açıklamada, Avrupa Birliği'nin Mısır'da demokrasi için yakalanan bu "ikinci şansa destek vermesini" istedi.

Brok, "Mısır ordusunun sözüne bağlı kalarak mümkün olduğunca kısa sürede demokratik dönüşümü kolaylaştırması ve demokratik süreci tamir etmesi önemlidir. Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın geçici cumhurbaşkanı olarak atanması ve yeni cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri taahhüdü, Mısırlılara ülkelerinde gerçek demokrasi kurmaları ve herkesin yararına olacak şekilde acil ihtiyaç duyulan ekonomik ve sosyal kalkınma için önemli bir yeni fırsat sunmaktadır" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin bir yıllık görevinde tek bir vaadini bile yerine getiremediğini savunan Brok, "Mısır halkı için bu yeni fırsat hızla serbest ve özgür demokratik seçimleri getirmelidir. Yeni hükümet toplumun her kesimini kapsamalıdır. Acil sosyal ve ekonomik sorunların çözülmesi gereklidir. AB en kısa sürede yardım önermelidir" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!