Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mısır'daki darbeye tepki yağıyor!

Mısır'da ordunun yönetime el koyması tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de tepkiyle karşılandı.

Mısır'daki darbeye tepki yağıyor!

 

Gerek hükümet cephesi, gerekse muhalefet, darbelerin çözüm olamayacağına vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile tatilini yarıda keserek İstanbul'a dönen Başbakan Erdoğan da yaptıkları toplantılarla mısır'daki son durumu masaya yatırdı.

Mısır'da yapılan darbe Türkiye'de de geniş yankı uyandırdı. Siyasiler ordunun aldığı karara tepki gösterdi. Hükümet cephesinde konuyu değerlendiren isimler Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da gelinen nokta ile ilgili endişelerini dile getirdi.

Mısır'daki darbe CHP'nin de gündemindeydi. Ana muhalefet de darbelerin çözüm olamayacağına vurgu yaptı.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu da, darbeyi kınayan bir bildiri yayınladı.

Komisyonda temsil edilen dört parti; AK PARTİ, CHP, MHP ve BDP milletvekillerinin imza koyduğu bildiride, "Yetkisiz bir şekilde gasp edilen iktidar, derhal halka iade edilmelidir. Dünyadaki bütün demokratik kurum ve kişiler, içinde insan hakları ihlali potansiyeli barındıran böylesi girişimlere karşı açık tavır almalıdır" ifadelerine yer verildi.

Devletin üst kademesi ise İstanbul'da Mısır mesaisi yaptı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin Atanmış Kahire Büyükelçisi Ahmet Yıldız'ı kabul etti. Tarabya Köşkü'nde gerçekleşen kabulde, Mısır'daki son gelişmeler değerlendirildi.

Yaşanan gelişmelerin ardından tatilini yarıda keserek İstanbul'a dönen Başbakan Erdoğan da bir zirve gerçekleştirdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!