Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mısır'daki darbeye bir tepki de Hak-İş'ten

Hak-İş: Halkın yüzde 52'sinin demokratik oyuyla seçilen iktidarın darbeyle sonlandırılmasını Mısır'ın geleceği ve demokrasi açısından ürkütücü buluyoruz

Mısır'daki darbeye bir tepki de Hak-İş'ten

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Mısır'da halkın yüzde 52'sinin demokratik oyuyla seçilen iktidarın darbeyle sonlandırılmasının ülkenin geleceği ve demokrasi açısından ürkütücü bulduklarını bildirdi.

Arslan, yazılı açıklamasında, başta Tunus ve Mısır'da olmak üzere Ortadoğu'nun birçok ülkesinde kökleşmiş totaliter yönetimlerin değiştirilerek, halkın çoğunluğunun hür iradesiyle seçilen yönetimlerin iş başına gelmeleri üzerine demokrasi açısından büyük ümitlere kapıldıklarını ve heyecan duyduklarını belirtti.
Ordunun yönetime el koymasının, demokrasiyi, "sandıktan-yönetime" değil, "sokaktan-yönetime" şekline dönüştürmesi açısından kaygı verici olduğunu ifade eden Arslan, açıklamasında şunlara yer verdi:

"Demokrasi açısından sandık yetersiz ancak 'olmazsa olmazıdır'. Barışçıl gösteriler adına Ordu desteği talep ederek, demokratik bir yönetimin yıkılması ürkütücüdür. Demokrasi adına son derece çelişkili bir oyundur. Mısır'daki bu darbe oyunu, Ortadoğu'daki demokrasi sürecinin başta Suriye olmak üzere başka mecralara iterek geriye götürecek kötü bir deneyim olmasından kaygı duyuyoruz."

Arslan, halkın yüzde 52'sinin demokratik oyuyla seçilen iktidarın darbeyle sonlandırılmasını, Mısır'ın geleceği ve demokrasi açısından ürkütücü bulduklarına işaret ederek, demokrasinin, kolaycı ve anti-demokratik unsurlara kurban edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Hak-İş olarak demokrasiye ve demokratik çözüm reflekslerine inandıklarını belirten Arslan, Mısır'daki sivil iradeye yapılan saldırı sonucu ortaya konulan haksızlığın giderilmesini istediklerini kaydetti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!