Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mısır'da kriz derinleşiyor

Krizin giderek derinleştiği Kahire'de Müslüman Kardeşler, kurulacak geçici hükümette yer almayı reddetti.

Mısır'da kriz derinleşiyor

 

Müslüman Kardeşlerin üst düzey temsilcileri hakkında ise tutuklama kararı çıkartıldı. Kahire'deki kanlı olayların ardından Müslüman Kardeşlerin gözaltına alınan üst düzey yöneticileri hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Parti lideri Muhammed Bedii ile birlikte dokuz parti yöneticisinin, Cumhuriyet Muhafızları karargâhının önünde meydana gelen kanlı olaylar nedeniyle tutuklandıkları bildirildi. Pazartesi sabahı Kahire'de karargahın önünde protesto gösterisi düzenleyen Mursi yanlılarına askerler ateş açmış ve 51 kişi hayatını kaybetmişti. Muhammed Bedii hakkında tutuklama kararı çıkartıldı. Kahire'de bir yandan da geçiş hükümetini kurma çalışmaları devam ediyor. Mursi'nin yerine atanan geçici Devlet Başkanı Adli Mansur'un başbakan olarak görevlendirdiği Hazım El Beblavi, geçiş dönemi hükümetinde yer almaları için Müslüman Kardeşlere de teklif götürdü.

Ancak geçiş hükümetinde yer almayı reddeden Müslüman Kardeşler, ilk cumhurbaşkanlığı seçiminde seçilen Muhammed Mursi'nin görevine iade edilmesini talep ediyor.

Müslüman Kardeşlerle ittifak yapan Özgürlük ve Adalet Partisi'nden Said Emara, "Askeri darbeyle göreve getirilen bir hükümetle işbirliği yapmayacağız" şeklinde konuştu.
Geçici Devlet Başkanı Adli Mansur ve başbakanlığa atadığı Hazım El Beblavi

Mansur'un açıkladığı yol haritasına göre, altı ay içinde genel seçimlerin yapılması ve hazırlanacak yeni anayasanın halk oylamasına sunulması planlanıyor.

Mısır'a malî yardım

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ise Mısır'daki ordu destekli geçiş yönetimine mali yardımda bulunacağını açıkladı.

Suudi Arabistan Maliye Bakanı İbrahim Bin Abdulaziz El Assaf, Mısır için 5 milyar dolarlık bir yardım paketi hazırladıklarını açıklarken, Birleşik Arap Emirlikleri'nin de Mansur'a üç milyar dolarlık doğrudan yardım sözü verdiği kaydedildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!