Mısır'da kritik cuma

Mısır'da darbe karşıtı ve anayasal düzeni destek amaçlı Cuma gösterileri nedeniyle güvenlik önlemleri artırıldı.

Mısır'da kritik cuma

 

Mısır'da darbe karşıtı ve anayasal düzeni destek amaçlı "Halk devrimini geri kazanıyor" adı altında düzenlenen Cuma gösterileri nedeniyle güvenlik önlemleri artırıldı.

Mısır'ın başkenti Kahire'de ana yollar, meydanlar ve birçok önemli devlet binalarının önlerinde ordu ve polise bağlı güvenlik kuvvetlerine ait birliklerin sayısının artırıldığı gözleniyor. Ana meydanların giriş ve çıkışlarına ve tali yollara konuşlanan güvenlik güçlerine ait panzerler ve tanklar yerleştiriliyor.

Güvenliğin üst düzeye çıkarıldığı Tahrir Meydanı da sabah saatlerinde trafiğe kapatılırken, alana giriş imkanı veren tüm yollar orduya ait tank ve polis panzerleriyle insan girişi kontrollü sağlanıyor. Tahrir Meydanı'nında bulunan Mısır Müzesi'nin çevresinde güvenlik güçlerinin yoğunluğu gözlendi. .

Bunun yanında Nil Nehri üzerinde Kahire ile Giza şehirlerini birbirine bağlayan köprülerin başlarında konuşlanan ordu ve polise ait zırhlı birliklerle Cuma sonrasında darbe karşıtı gösterilere Giza kentinden katılımın engelenmesinin hedeflendiği bildiriliyor.

Stratejik öneme sahip kanal kenti Süveyş'te de güvenliğin üst düzeye çıkarıldığı hassas noktalara orduya ait çok sayıda tank ve zırhlı birliklerin sevk edildiği, bunun yanında polise ait panzerlerin de şehrin önemli noktalarında konuşlandırıldığı görüldüna tanık olundu.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi "Halk Devrimini Yeniden Kazanıyor" adıyla Cuma namazı sonrası düzenleyeceklerini duyurdukları yürüyüş ve gösterilerde Mursi'nin geri dönmesi, iptal edilen anayasanın yeniden yürürlüğe konulması, Mursi destekçilerinin tutuklanmasından vaz geçilmesi isteğiyle halkın tamamını meydanlara inmeye çağırmıştı.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!