Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mısır'da keşfedilen 2 bin 500 yıllık 59 tabut tek tek tanıtıldı

Mısır'ın başkenti Kahire'nin batısında bulunan 2 bin 500 yıllık 59 tabut ilk kez tanıtıldı.Tabutların milattan önce 6. ve 7. yüzyıllarda hüküm süren 26. Firavun hanedanlığı dönemine ait olduğu saptandı.

Mısır'da keşfedilen 2 bin 500 yıllık 59 tabut tek tek tanıtıldı

Mısır Tarihi Eserler Bakanlığı, geçen hafta başkent Kahire'nin batısındaki Sakkara arkeolojik sit alanında, derinlikleri 10 ila 12 metre arasında değişen 3 gömütte renkli 59 ahşap tabut bulunduğunu duyurdu.

Mısır Tarihi Eserler Bakanı Halid el-Anani, tabutların iyi durumda olduğunu ve hala orjinal renklerini koruduğunu söyledi.

Açıklamada, kazılar devam ederken arkeologların 14 tabut daha buldukları ve cumartesi günü itibarıyla ortaya çıkarılan tabut sayısını 59'a çıkararıldığı bildirildi.

Söz konusu keşfin kamuoyuna duyurulması için sit alanında düzenlenen basın toplantısına Mısır Tarihi Eserler Bakanı Halid el-Anani'nin yanı sıra 60 büyükelçi ile 200'ü aşkın yerli ve yabancı basın mensubu katıldı.

Basın toplantısında Anani, iyi korunmuş vaziyetteki tabutların üzerinde yapılan ilk incelemeler sonucu, milattan önce 6. ve 7. yüzyıllarda hüküm süren 26. firavun hanedanlığı dönemine ait olduklarının ortaya çıktığını söyledi.

Mısır'da yerli ve yabancı misyonlar tarafından gerçekleştirilen kazılarda, binlerce yıllık tarihi eserler ortaya çıkarılıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!