Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mısır'da gerilim artıyor

Mısır'ın Şarkiye ve Garbiye illerinde Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarları ile karşıtları arasında çıkan kavgada onlarca kişi yaralandı.

Mısır'da gerilim artıyor

Nil Deltası'nın batısındaki el-Garbiye kentinin el-Mahalle'tul Kübra semtinde siyasi hareketlerden ve gençlerden oluşan kalabalığın, içinde ateşli silahların ve sopaların bulunduğu iddia edilen Müslüman Kardeşler Hareketi'ne ait bir ticari aracı durdurarak ateşe verdiği kaydedildi.

Mursi karşıtları ayrıca, Katar'a ait bir televizyon kanalının çalışanlarının içinde bulunduğu söylentisiyle birlikte kentteki bir otelin etrafında toplandı.

Mursi taraftarlarının, Teravih namazı sonrasında Paşa camisi önünde Mursi'nin tekrar göreve gelmesi için düzenlediği oturma eyleminin ardından Mursi taraftarları ile karşıtları arasında çatışma çıktığı ve onlarca kişinin de yaralandığı ifade edildi.

Aynı zamanda güvenlik güçlerinin tarafları birbirinden ayırmak için zırhlı araçlarla müdahalesine rağmen çatışmaların şiddetini artırarak devam ettiği kaydedildi.

Nil Deltasının doğusundaki eş-Şarkiye kentinin Deyrib Necm kasabasında da Mursi taraftarları ile karşıtları arasında çıkan çatışmada 5 kişi yaralandı.

AA muhabirinin görgü tanıklarından aldığı bilgiye göre, Mursi taraftarlarının Teravih namazı sonrası Mursi'yi destek için oturma eylemi düzenlediği ve ordu aleyhine slogan atmaya başlamasının ardından bir grubun eylemcileri taşladığı bildirildi.

Halkla göstericiler arasında yaşanan çatışma nedeniyle Mursi taraftarlarından 5 kişi yaralandı, yaralananlar tedavi için kentteki devlet hastanesine kaldırıldı.

Şarkiye kenti güvenlik güçleri, tarafları birbirinden ayırmayı başardıklarını, olaya karışan Müslüman Kardeşler Hareketi üyesi 2 kişiyi, çatışmanın gerçekleştiği yerdeki bir mağazanın vitrinini tahrip ettikleri şikayeti üzerine gözaltına aldıklarını bildirdi.

Ordudan yalanlama

Mısır ordusu, Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Başkan Yardımcısı İsam el-Uryan'ın, ordunun Müslüman Kardeşler Teşkilatı'yla (İhvan) görüşmelere başlamak istediği iddialarını yalanladı.

Mısır ordu sözcüsü albay Ahmet Muhammed Ali, yaptığı yazılı açıklamada, "Bu tür açıklamalar, ordumuzu yıpratıcı ve siyasi kazanımlar elde etmek üzerine kurulu yalan ve söylentilere dayanmaktadır. Bu açıklamayla, göstericileri motive etmek istiyor olabilecekleri gibi, Mısır halkıyla ordu arasında bir güven bunalımı oluşmasını da istiyor olabilirler" ifadelerini kullandı.

Otobüse roketli saldırı

Mısır'ın Sina bölgesindeki el-Ariş kenti havaalanı yolunda fabrika işçilerini taşıyan otobüse düzenlenen roketli saldırıda 2 kişi öldü, 15 kişi yaralandı.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, askeri aracın eşlik ettiği fabrika işçilerini taşıyan otobüse roketli saldırı düzenlendi. Saldırının askeri araca gerçekleştirilmek istendiği ancak otobüs şoförünün askeri aracı geçmesi sonucu roketin otobüse isabet ettiği kaydedildi.

Karargaha yürüdüler

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarları, Cumhuriyet Muhafızları Karargahı ile Ulusal Güvenlik Karargahı'na yürüdü.

Ordunun yönetime el koymasının ardından seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin göreve iade edilmesini iseyen halk, Rabiatul Adeviyye meydanındaki gösterilerini sürdürüyor. Buradaki halktan bir kısmı yürüyerek Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önüne geldi. Zırhlı araçlarla güvenlik duvarı oluşturulan karargah önünde slogan atan halk, daha sonra meydana geri döndü.

Ulusal Güvenlik Karargahı önüne gelen diğer grup da burada tel örgülü engelle karşılaştı. Kalabalık halk grubunun burada toplanması nedeniyle ana yol trafiğe kapandı. Sürücüler ile göstericiler arasında zaman zaman sözlü tartışma yaşandı.

Dikenli teller arkasında konuşlanan askerlerle göstericiler arasında çatışmayı önlemek için gençler dikenli tellerin önünde etten duvar ördü.

Mursi'yi destekleyen grup, ordunun yönetime el koymasını reddeden pankartlar taşıyarak "Ey Sisi yerini terk et, benim cumhurbaşkanım Mursi'dir" sloganı attı.

Bu arada Rabiatul Adeviyye meydanında toplanan halka Mısır ordusuna ait helikopterlerden bildiri atıldı. Bildiride, göstericilere "evinize dönün" çağrısı yapıldı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!