Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mısır'da darbenin mimarı: Abdulfettah el Sisi

Mısır'da Arap Baharı ile iktidara gelen Müslüman Kardeşler, "Mursi'nin atadığı Genelkurmay Başkanı darbe yaptı, Ordu bize ihanet etti" derken, bütün dünyanın gözü dün geceki askeri müdahalenin mimarı Abdulfettah el Sisi'ye çevrildi.

Mısır'da darbenin mimarı: Abdulfettah el Sisi

Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı El Sisi, 1 Haziran'da Mursi'ye verdiği "48 saat içinde politik krizi sonlandır" ültimatomuyla askeri müdahalenin kilit ismi haline geldi.

El Sisi, Mursi'nin geçtiğimiz yıl Ağustos ayında eski genelkurmay başkanı Tantavi'yi görevinden almasından sonra ordunun başına geçmiş, bu gelişme üzerine ordu ile Müslüman Kardeşler arasında bir ittifak olduğu söylentilerinin ortaya atılmasına neden olmuştu.

Eşinin çarşaflı olduğu söylenen ve dindar olduğu bilinen Mısırlı general, Kasım 1954 Kahire doğumlu. 1977'de Mısır Askeri Akademisi'nden mezun olan El Sisi, 2006 yılında Pennsylvania'daki Amerikan Kara Harp Akademisi'nde yüksek lisansını tamamladı. 

Saha tecrübesi bulunmayan General El Sisi, Mübarek rejimi sırasında Suudi Arabistan'da askeri ataşe olarak görev yaptıktan sonra 2008 yılında Kuzey Askeri Bölge İskenderiye Komutanı oldu. Şubat 2011'de Arap Baharı'yla birlikte yaşanan devrim sırasında Sisi Genelkurmay Başkanı olarak Mursi tarafından göreve getirildi.
BEKARET TESTİ TEPKİSİ

El Sisi, devrim sırasında Tahrir Meydanı'ndaki 17 kadın göstericinin zorla bekaret testine götürülmesi, çıplak aranması ve fuhuş yapmakla suçlanmalarını savunması nedeniyle eleştirilerin hedefi olmuştu. Mısır Genelkurmay Başkanı, El Vatan gazetesine 'bekaret testlerinin askerlerin göstericilere tecavüz etmediğinin kanıtlanması için zorunlu olduğunu' söylemişti.

Kendisi ile bir araya gelen politikacı ve gazetecilerin ortak fikri El Sisi'nin önceliğinin orduya kaybettiği itibarını geri kazandırmak olduğunu ifade ediyor.

Aynı zamanda El Sisi, eğitim ve mühimmat yardımı aldığı ABD ordusuyla kurduğu yakın ilişkilerle tanınıyor. ABD, 1979 yılında yapılan İsrail-Mısır Barış Antlaşması'ndan Mısır ordusunun en büyük destekçilerinden. ABD, halen Mısır'a yıllık 1.3 milyar dolar yardım yapıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!