Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mısır'da "apoletli" borsanın yükselişi dikkat çekiyor

Mısır'da ordu güçlerinin Mursi yanlılarına ateş açtığı ve 53 kişinin yaşamını yitirdiği günün ardından borsa yüzde 3,3 yükseliş gösterdi.

Mısır'da ''apoletli'' borsanın yükselişi dikkat çekiyor

Hafta başından bu yana Mısır'ın darbe yoluyla görevinden uzaklaştırılan ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve destekçilerinin aleyhinde olan her hareket ülke borsasında yükselişlere neden oluyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre,  darbenin gerçekleşmesinin ardından Mısır Borsası yüzde 7,56 ile ciddi bir yükseliş sergilerken, borsa "darbe beklentisinin olduğu" 30 Haziran-4 Temmuz arasında yaklaşık yüzde 5 artış göstermişti.

Hafta başından itibaren yaşanan gelişmelere bakıldığında da Mısır Borsasının yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen yükseliş eğilimini koruduğu gözlendi.

Buna göre, 8 Temmuz Pazartesi günü Mursi'nin tutulduğu Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde sabah namazını kılan Mursi taraftarları üzerine askerlerin açtığı ateş sonucu 53 kişi ölürken, 9 Temmuz'da borsa, günü bir önceki güne oranla yüzde 3,3 artışla kapattı.

Son olarak Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE), Mısır'daki darbe yönetimine bir kısmı petrol ve doğalgaz ile hibe olduğu belirtilen 8 milyar dolarlık destek vereceğinin duyurulması ülke borsası tarafından pozitif algılandı. Yardım haberinin açıklandığı dün güne 5 bin 290 puana başlayan borsa, yüzde 0,7 değer kazanarak 5 bin 325 puanla günü sonlandırdı. Bu arada dün akşam saatlerinde Kuveyt de 2 milyar doları kredi, 1 milyar doları hibe, 1 milyar doları da petrol ürünleri olmak üzere toplam 4 milyar dolar yardım yapacağını açıkladı.

"Mısır'da ordunun ekonomisi var"

Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği (SPYD) Başkanı Arif Ünver, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, her ülkenin kendine has dinamikleri olduğunu belirterek, "Mısır'ın ekonomisi irdelendiği zaman şirketlerin çoğunun yönetiminde eski generallerin olduğu bir ekonomik yapı görülüyor. Dolayısıyla ülkede halkın değil, ordunun ekonomisi geçerli olduğu için ordunun yaptığı her şeye piyasanın olumlu tepki vermesini normal karşılamak gerekir" dedi.

Suudi Arabistan ve BAE'nin yardım sözü verdiği bir ortamda Mısır Borsası'ndaki yükselişi de aynı gerekçelerle açıklamak gerektiğini anlatan Ünver, pekçok durum için kullanılan "normal şartlar altında" tabirinin Mısır ekonomisindeki gelişmeleri açıklamak için kullanılamayacağını söyledi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!