Mısır ayakta Kerry yatta!

ABD Dışişleri Bakanı Mısır'daki darbeyi yatında karşıladı. Önce yalanlandı ama.!

Mısır ayakta Kerry yatta!

Mısır'da darbe olurken Dışişleri Bakanı John Kerry'nin memleketi Massachuset'te kendisine ait yatta dinlendiği yolunda çıkan haberler gündeme damga vurdu.

Haberlerin ardından Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki , iddiaların doğru olmadığını söyledi.

Perşembe akşamı Kerry'nin "İsabella" adlı yatında olduğunu gösteren fotoğrafların çıkmasına üzerine bu defa yetkililer Cuma günü ikinci bir açıklama yaptı.

Bakanlık Sözcüsü Psaki imzalı açıklamada, Kerry'nin Çarşamba günü öğleden sonra yatında olduğu doğrulandı.

Açıklamada Kerry'nin o gün 5 telefon görüşmesi yaptığı; bunlardan birinin de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile olduğu kaydedildi.

Psaki ayrıca, Kerry'nin 12 gün süren gezisi boyunca Ortadoğu ve Asya ülkelerine uğradığını toplam 40 bin kilometre yol yaptığını vurguladı.

Çarşamba günü Amerikan Başkanı Barack Obama'nın Mısır darbesinin hemen ardından ulusal güvenlik ekibi ile bir araya geldiği toplantıda Kerry'nin olmaması dikkat çekmişti.

Açıklamada bu konuyada değinildi ve Beyaz Saray'daki toplantıya Kerry'nin güvenli bir telefon hattı ile katıldığı belirtildi.

Böylece, Amerikan Dışişleri Bakanlığı yaptığı farklı açıklamalarla kendisi ile çelişmiş oldu.

Öte yandan Mısır'da darbe sonrası ölümlerin de yaşandığı şiddet olaylarına Amerika Birleşik Devletleri'nden ilk kınama geldi.

Dışişleri Bakanalığı Sözcüsü Psaki, "Tüm Mısırlı liderleri devam eden şiddeti kınamaya ve engellemeye çağıyoruz" dedi.

Açıklamada ayrıca "Mısır ordusunun tüm vatandaşların haklarının sağlanması konusunda hassas davranacağını umuyoruz" ifadesi yer aldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!