Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Minik Elif'in yaşam savaşı

İZMİR'de, doğumdan hemen sonra kalbinde sekiz delik bulunduğu, akciğeri ile kalbi arasında, dünyada ender rastlanan şekilde ana damarının olmadığı belirlenen minik Elif Çakır, Sağlık Bakanlığı'nın devreye girmesiyle ambulans uçakla İstanbul'daki Kartal Koşuyolu Devlet Hastanesi'ne gönderildi.

Minik Elif'in yaşam savaşı

 


Elif Çakır, 2.5 yıl önce dünyaya gelince annesi Arife ve babası Osman Çakır büyük mutluluk yaşadı. Diğer çocukları 6 yaşındaki Yağmur'un ardından dünyaya gelen Elif'le sevinçleri bir kat daha artan Çakır çifti, doğumdan sadece bir hafta sonra bebeklerinin nefes darlığı çektiğini farketti.

Hastaneye götürülen minik Elif'in, dünyada az rastlanan şekilde, kalbiyle akciğeri arasında ana damarın olmadığı, kalbinde 8 ayrı delik bulunduğu ve kalp kapakçığının tam olarak gelişmediği tespit edildi. Yaklaşık 15 ay boyunca hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören minik Elif, doktorlar tarafından, tıbben yapılacak birşey kalmaması, evde bakılmasının daha uygun olacağı düşüncesiyle taburcu edildi. Doktorların kararıyla önce yasa boğulan Çakır çifti, daha sonra İl Sağlık Müdürlüğü'nün kendilerine zimmetlediği beş ayrı cihazla evlatları için yaşam mücadelesi başlattı. Sempatikliğiyle görenlerin sevgisini kazanan minik Elif için evde adeta bir hastane ortamı kuruldu. Tüm mücadelelerine rağmen çocuklarının eski sağlığına kavuşması için olumlu bir sonuç alamayan Çakır çiftinin dramını, DHA'nın haberiyle Sağlık Bakanlığı duydu.

İSTANBUL'A SEVKEDİLDİ

Bakanlık yetkilileriyle ailenin yaptığı görüşmeler sonrası minik Elif'in şifa bulması için İstanbul Kartal Koşuyolu Devlet Hastanesi'ne sevkedilmesine karar verildi. Evinden alınan minik Elif, ambulans uçakla İstanbul'a götürüldü. Elif'in sağlığına kavuşması için seferberlik ilan edilirken, anne ve babası da gösterilen ilgiden memnuniyet duydu. Baba Osman Çakır, "Yardım çağrımızı devletimiz duydu, bize sahip çıktı. İsteğimiz doğrultusunda Kartal Koşuyolu Devlet Hastanesi'ne naklimizi sağladılar. Burada tedavisi devam ediyor. Doktorlar çok umutlu değiller ancak biz anne, baba olarak elimizden gelen her şeyi devletimizin de desteğiyle yapıyoruz. Evladımız, sağlığına kavuşursa dünyalar bizim olacak" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!