Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

MİMARLAR ODASI'NDAN SİMAV ÇIKARMASI

Mimarlar Odası Bursa Şubesi, 19 Mayıs Perşembe gecesi depremin vurduğu Kütahya'nın Simav ilçesinde teknik incelemelerde bulundu

MİMARLAR ODASI'NDAN SİMAV ÇIKARMASI

Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Nizamettin Kaya ve Oda üyesi mimarlar, depremin vurduğu Kütahya'nın Simav ilçesini ziyaret etti. Kütahya Mimarlar Odası temsilcisi Erkan Morkoç ve Simav'da Oda temsilcisi Süleyman Koçak ile bölgeye hareket eden Bursalı mimarlar, ilçede Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi'ni, hasar gören binaları ve çadırlarda kalan vatandaşları ziyaret ederek, teknik incelemelerde bulundular.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi ziyareti sırasında, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından bölgeye atanan Kırşehir Vali Yardımcısı Yıldıray Malgaç ve Sivas Vali Yardımcısı İsmail Karadaş ile görüşen Başkan Kaya ve Bursalı mimarlar, Simav'ın son durumu hakkında yetkililerden bilgi aldılar.

İlçede hasarın yoğun olduğu Hisarardı, 4 Eylül ve Esenevler mahallelerinde incelemelerde bulunan Bursa heyeti, çadır kentte kalan vatandaşları da ziyaret ettiler.

2000 YILI ÖNCESİ YAPILAN BİNALARDA HASAR BÜYÜK
İncelemenin ardından açıklamalarda bulunan Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Nizamettin Kaya, 2000 yılı öncesi yapılan betonarme yapıların büyük bölümünde hasarların olduğu tespit ettiklerini söyledi. Niteliksiz beton ve demir uygulamalarının 5,9 gibi orta ölçekli bir depremde gün yüzüne çıktığını belirten Kaya, "Binaların kolon ve kiriş birleşim yerlerinde kırılma ve çatlamalar göze çarpıyor. Betonarme yapılarda hasar oranı yüksek. Oysa 1950'li ve daha eski yapılan az katlı yığma yapılarda hasar gözlenmiyor. Bu durum her şeyi gözler önüne seriyor. Can kaybının olmaması sevindirici bir durum olmakla birlikte, mutlaka riskli yapıların yıkılması, boşaltılması ve diğer risk altındaki binaların da güçlendirilmesi gerekiyor" dedi.

Yapı denetim uygulamalarının başlamasının, bölgede yeni inşa edilecek yapılardaki riski azaltacağına inandığını kaydeden Başkan Kaya, bölgedeki yeni imar çalışmaları sırasında, kent planlaması işinin doğru şekilde yapılması, fay hatlarının yerlerinin belirlenmesi, jeolojik etütlerin yapılarak yeni yaşam alanlarının bu durumlara göre belirlenmesi gerektiğini dile getirildi.

Depremin ilk gününde yaşanan kargaşanın, afet eylem planının hazırlanmadığı ya da yetersiz olduğunu ortaya çıkardığını aktaran Nizamettin Kaya, "Afet eylem planı mutlaka tüm koşullar düşünülerek, iyi bir şekilde sadece Simav için değil, tüm kentlerimizin için hazırlanmalıdır. Deprem gerçeğine hazırlıksız yakalanmamak adına bu durum hayati önem taşıyor. Özellikle deprem bölgelerimiz ki buna Bursa da dahil, depreme karşı hazırlıklarını biran önce tamamlamalıdırlar" diye konuştu.

KAYIPLARIN ÖNÜNE ANCAK ÖNCEDEN YAPILAN HAZIRLIKLARLA GEÇİLEBİLİR
Bursa'nın da deprem açısından en riskli bölgelerden biri olduğunu ve Bursa'daki yapı stokunun büyük bölümünün depreme hazırlıklı olmadığını vurgulayan Kaya, bu konuda devletin ve yerel yönetimlerin önlem almak amacıyla mutlaka kaynak ayırmaları gerektiğini söyledi. Olası bir deprem sonrası can kayıplarının ve hasarların önüne geçilebilmesinin önceden yapılacak hazırlıklarla mümkün olacağını hatırlatan Başkan Kaya, Mimarlar Odası olarak bu konuda yapılan çalışmaların destekçisi ve takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!