Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mimarlar Odası Bursa Şubesi'nden bir ilk

Bursa Uludağ Üniversitesi ile Bursa Teknik Üniversitesi başta olmak üzere çeşitli mimarlık fakültelerinde öğrenim gören ve pandemi nedeniyle staj yapacak yer bulmakta güçlük çeken öğrencilere Mimarlar Odası Bursa Şubesi kapılarını açtı.

Mimarlar Odası Bursa Şubesi'nden bir ilk

Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen ve örnek olan uygulama ile yaz döneminde toplam 171 mimarlık fakültesi öğrencisi, Mimarlar Odası Bursa Şubesi'nde staj yaptı.

Staj yapan öğrencilere online ve fiili olmak üzere iki dönem buyunca, proje tasarım ve ruhsat süreci, büro tescil işlemleri, hukuki sorumluluklar ve haklar, mali işleyiş, belediyelerde proje tetkiki, kamu ihale süreçleri, dosya hazırlama ve kamu projeleri gibi genel bilgilerin yanı sıra, konusunda uzman mimarlar tarafından uygulamaya yönelik, mimari projelerde betonarme tasarımı, statik proje tasarımı, mimari projelerde mekanik tesisat tasarımı, mimarı projelerde elektrik tasarımı ve akıllı binalar, şantiye yönetimi ve organizasyonu, şantiyelerde iş güvenliği gibi konularda bilgiler sunuldu, Mimarlar Odası Bursa Şubesi'nin youtube ve instagram hesaplarından canlı yayınlar gerçekleştirildi.

Staj uygulaması ile ilgili açıklamada bulunan Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Şirin Rodoplu Şimşek, "Pandemi nedeniyle meslektaş adaylarımız staj yeri konusunda sıkıntı yaşıyorlardı. Şubemizde staj yapma olanağını sağladık ve yaz dönemi boyunca toplam 171 öğrenci arkadaşımızı Odamız üyesi ve kendi konusunda uzman 33 mimarımız ile buluşturup hem yüz yüze hem de online ortamda bilgi paylaşımları imkanı tanıdık. Geleceğin mimarlarını öğrencilik dönemlerinde Odaları ile tanıştırma ve buluşturma imkanını da yakalamış olduk. Pandeminin seyrine göre önümüzdeki dönemde de bu uygulamayı devam ettirmeyi arzu ediyoruz" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!