Milyarder işadamının çöküşü

Brezilyalı milyarder Eike Batista'nın serveti sadece bir yılda yüzde 91 eridi. Holdingi EBX Group iflas etti.

Milyarder işadamının çöküşü

 

Brezilya'nın en ünlü milyarderi Eike Batista, düşen hisse senedi fiyatları nedeniyle mal varlığının bir yıl içinde yüzde 91 oranında azalması yüzünden iş imparatorluğunu dağıtmaya mecbur kaldı.

Batista'nın petrol, maden, enerji ve lojistik üzerine yaklaşık 20 şirketten oluşan büyük işletmesinin değeri geçmişte 60 milyar dolardan fazla iken şimdi hisse senetlerinin neredeyse değersiz olduğu belirtiliyor. Geçen yıl Brezilya'nın en zengin ve dünyanın ise en zengin 8. işadamı olan girişimcinin servetinin, aynı yılın Mart ayında 34,5 milyar dolardan neredeyse 2,9 milyar dolara düştüğü ifade ediliyor. Şirketlerin dağılması tamamlandığında, Batista, 1-2 milyar dolar aktif ve 1,7 milyar dolar civarında borç bırakmış olacak.

BREZİLYA EKONOMİSİ İÇİN UYARI

Batista, iflası önlemek için, EBX Grubu şirketlerinde kalan hisselerin çoğunluğunu satmak zorunda kalacak. Raporlar, Batista'nın portfolyosunda muhtemelen kalan tek büyük aktifin Açu Limanı olduğunu gösteriyor. Batista'nın servetinin yok olması, durgun ve zayıflayan ekonomisi ve para birimi ile tünelin ucunda ışık göremeyen yatırımcının güveninin çökmesiyle Brezilya'nın durumuna benzetiliyor. Bazı analistler Batista'nın yatırımcılara ülkesinin potansiyelini abarttığı görüşünü taşıyor.

Brezilya'da 2010 yılında yüzde 7,5 gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) artışın yerini 2012 yılında yüzde birin altında büyüme aldı. 2013 ve 2014 yıllarında 2 ila 3 oranında büyüme beklenmekle birlikte, ekonomistler Eike Batista'nın batışının ekonomide teşvik stratejilerinin çalışmadığı Brezilya hükümeti için alarmı verdiğini söylüyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!