Milli Savunma Bakanı Akar'dan İdlib açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Soçi'de varılan mutabakatı konuya taraf ülkeler ve bölge halkı için önemli bir kazanım olarak nitelendirerek, "İdlib'deki askeri pozisyonumuzla ilgili faaliyetlere bugüne kadar olduğu gibi Rusya ile koordineli şekilde devam edilecek." dedi.

Milli Savunma Bakanı Akar'dan İdlib açıklaması

Akar, bazı ülkelerin  büyükelçileriyle bir araya geldiği yemekteki konuşmasında, uluslararası güvenlik  ve istikrarın önemli risklerle karşı karşıya kaldığı bir dönemden geçildiğini  belirtti.

Türkiye'nin aynı anda birden çok tehditle mücadele ettiğini vurgulayan  Bakan Akar, "Bir yandan FETÖ, PKK/PYD/YPG/KCK ile mücadele ederken bir yandan da  3 milyondan fazla Suriyeliye ev sahipliği yapıyoruz." diye konuştu.

Türkiye'nin sadece Suriye ve Irak'ın değil, tüm komşularının toprak ve  politik bütünlüğüne saygılı olduğunu kaydeden Akar, "Ancak bu ülkelerden ülkemize  saldırı gerçekleştirilmesine sessiz kalmadık, bundan sonra da kalmayacağız.  Bölgedeki temel hedefimiz barış ve istikrarı sağlamak, terörle mücadele etmektir.  Bunu yaparken de masum insanların, çevrenin, dini ve kültürel yapıların zarar  görmemesi için büyük hassasiyet gösteriyoruz." ifadelerini kullandı.

Akar, terör örgütü PKK'nın aynı zamanda YPG demek olduğuna dikkati  çekerek, "Aynı kaynaktan beslenen tek bir terörist yapı. Türkiye ve Irak'ta adı  PKK, Suriye'ye geçince ise adı YPG oluyor. Bölgede bir terör koridorunun  oluşturulmasına, bu kapsamda terör örgütlerinin burayı serbestçe kullanmasına  müsaade etmeyeceğiz." dedi.  

- "İdlib'de büyük bir insani kriz yaşanmasının önüne geçildiğine  inanıyorum"

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı  Vladimir Putin arasındaki görüşmelerin ardından ortaya konulan "İdlib Gerginliğin  Azaltılması Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin Mutabakat  Zaptı"na da değinen Akar, şunları dile getirdi:

"Cumhurbaşkanımızın yoğun çalışmalarıyla İdlib'de büyük bir insani  kriz yaşanmasının önüne geçildiğine inanıyorum. Türkiye, Suriye krizinin başından  beri olduğu gibi İdlib meselesinde de üzerine düşeni yapmaya devam edecektir. Bu  mutabakat, Türkiye'nin yeni yüklerle karşılaşmaması bakımından olduğu kadar Rusya  başta olmak üzere konuya taraf ülkeler ve bölge halkı için de önemli bir  kazanımdır."

Akar, "İdlib'deki askeri pozisyonumuzla ilgili faaliyetlere bugüne  kadar olduğu gibi Rusya ile koordineli şekilde devam edilecek." dedi.

Terör örgütlerine yönelik Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarının  düzenlendiğini anımsatan Akar, şunları kaydetti:

"Fırat Kalkanı Harekatı'nda 3 binden fazla azılı DEAŞ mensubu  teröristi etkisiz hale getirdik. Türkiye olarak DEAŞ ile göğüs göğüse savaşan tek  ülkeyiz. Diğer ülkeler havadan bombalıyor ama biz ordumuzla birebir DEAŞ ile  karşı karşıya gelen tek ülkeyiz. Zeytin Dalı Harekatı'nda ise 5 bine yakın PKK ve  DEAŞ teröristini etkisiz hale getirdik.

Başarıyla gerçekleştirdiğimiz iki operasyonla güney sınırlarımız  boyunca bir terör koridoru oluşmasını engelledik. İki operasyonda da sivillerin,  çevrenin, dini ve kültürel yapıların zarar görmemesi için hiçbir ülkenin  göstermediği kadar hassasiyet gösterdik."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!