Milli Eğitim Bakanı Yılmaz Bursa'da: 'Okul çağında olan kızların hepsi okulda'

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Bursa'da yapımı tamamlanan 18 eğitim kurumunun toplu açılış törenine katıldı. Burada konuşan Yılmaz, ''Kız çocukları erken evlendiriliyor okuldan alınıyor diye bir yargı var. Bu yargı doğru değil, okul çağında olan kızlarımızın hepsi okulda" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz Bursa'da: 'Okul çağında olan kızların hepsi okulda'

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, kızların erken evlendirilip, okullarından alındığına dair yanlış bir algının olduğunu belirterek, "Okul çağında olan kızlarımızın hepsi lisede, yüksek öğretimde yüzde 12'ydi 2002'de. Şimdi biz yüzde 44 kızlarımıza yüksek öğretimde eğitim sağlıyoruz. Yüzde 12'ye Türkiye'yi getirenler şimdi bizleri eleştiriyorlar. Eleştiriler doğru değildir" dedi. 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Bursa'nın Yıldırım ilçesindeki Elmasbahçeler Salih Şeremet Ortaokulunda yapımı tamamlanan 18 eğitim kurumunun toplu açılış törenine katıldı. Törende Bakan Yılmaz'ın yanı sıra Vali İzzettin Küçük, AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve hayırsever işadamı Salih Şeremet de yer aldı.

Açılış töreninde konuşan Bakan İsmet Yılmaz, kızların erken evlendirilip, okullarından alındığına dair yanlış algıyı ileri sürenlerin olduğunu söyledi. "Bunun doğru olmadığını açıkça belirtmek isterim" diyen Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bakın 2002'de kızlar için ilköğretimde okullaşma oranı net yüzde 88'di. Bugün ilkokulda yüzde 91, ortaokulda net yüzde 95'tir. Ortaöğretimde yüzde 42'ydi okullaşma oranı, bugün yüzde 82'dir. Yüzde 100'den daha fazla artış vardır. Dolayısıyla okul çağında olan kızlarımızın hepsi lisede, yüksek öğretimde yüzde 12'ydi 2002'de, şimdi biz yüzde 44 kızlarımıza yüksek öğretimde eğitim sağlıyoruz. 12'ye Türkiye'yi getirenler şimdi bizleri eleştiriyorlar. Eleştiriler doğru değildir" dedi.

"Şimdi her 100 kişiden 42'si okula devam ediyor"

Kızların yüksek öğretimde okullaşma oranının erkeklerden daha fazla olduğunu belirten Yılmaz, "2002'de her 100 kişiden 12'si yüksek öğretime devam ederken, şimdi her 100 kişiden 42'si okula devam ediyor. Erkeklerde bu oran yüzde 40, kızlarda bu oran yüzde 44'tür" diye konuştu."Kimin eğitim bakımından ne ihtiyacı varsa onları karşılayacağız"

Haftada 15 saat yabancı dil dersi verildiğini dile getiren Bakan Yılmaz, şöyle devam etti:
"Türkiye'deki pilot okulları belirledik. Yaklaşık 130 bin öğrencimize bu yıl haftada 15 ders saati yabancı dil eğitimi veriyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllarda bunu yaygınlaştıracağız. Özel yetenekli çocuklara eğitimler veriyoruz ama bunlar için özel bir okul uygulaması yoktu. İlk defa bu yıl 30 tane ortaokul, 30 lisede sınavlar esas alınarak, tüm Türkiye'de 60 öğrenciyi bir araya getirerek İstanbul'da araştırma ve uygulama okulu kurduk. Önümüzdeki yıllarda bu okulları Ankara, İzmir ve Türkiye'nin diğer taraflarında da yaygınlaştıracağız. Her kimin eğitim bakımından ne ihtiyacı varsa onları karşılayacağız."

"Her 3 öğretmenden 2'sinin bizim dönemimizde ataması gerçekleştirildi"

Kendi dönemlerinde 584 bin öğretmen ataması gerçekleştirdiklerini ifade eden Yılmaz, "Bugün gördüğümüz her 3 öğretmenden 2'sinin bizim dönemimizde ataması gerçekleştirildi ve özlük haklarını da kısmen iyileştirdik. Haftada 15 saat ek dersle birlikte 2002'de öğretmenimize verilen toplam aylık 635 lirayken bugün 4 bin TL'ye yaklaşmış durumdadır. Önümüzdeki ay duyurusuna çıkacağız. 20 bin öğretmen alımını gerçekleştireceğiz. İnanıyoruz ki yeni öğretmenlerle birlikte eğitim ailemizi daha da güçlendirip 18 milyon evladımızı, üniversitelerle birlikte 25 milyon evladımıza hak ettikleri nitelikli ve kaliteli eğitimi vereceğiz" dedi.

Konuşmaların ardından kurdele kesimi yapılarak eğitim kurumları hizmete açıldı.

Programın ardından Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Bursa Valisi İzzettin Küçük'ü makamında ziyaret etti. 


 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!