Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mide botoksu nedir? (ÖZEL HABER)

Kilo vermek için her yolu deneyenler ancak pek başarılı olmayanlar çareyi günümüzde mide botoksunda buluyor. Son dönemlerin popüler uygulaması olan bu yöntem hakkında Özel Anadolu Hastanesi doktorlarından, Op. Dr. Alaattin Güler, "Botoks enjeksiyonunu midenin düz kaslarına yapıyoruz ve bu kasların çalışmasını azaltıyoruz. Bu sayede mide düz kasları kasılmadığından yediğimiz gıdalar midede daha uzun süre kaldığı için tokluk hissine ve iştah azalmasına neden oluyor" dedi.

Mide botoksu nedir? (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

"Aşırı şişmanlıkla ilgili son zamanlarda ameliyata alternatif olarak gündeme gelen mide botoksu çoğu hasta tarafından merak edilmekte ve bizlere çok sorusu gelen bir konu" diyen Alaattin Güler, uygulama hakkında merak edilenleri anlattı.

MİDE BOTOKSU NEDİR?

Alattin Güler mide botoksu hakkında, "Mide botoksu, plastik cerrahların kırışıklıklar için kullandıkları botoks denen ilacın genel cerrahide yıllar önce zayıflama amacı dışında da kullandıkları bir üründü. 2004 yılından itibaren zayıflama amacıyla kullanılması gündeme geldi ve son yıllarda oldukça popüler olmaya başladı" dedi.

"AMELİYATIN YARATTIĞI KORKU VE ENDİŞE HASTALARIN BU YÖNTEMİ TERCİH ETMESİNE NEDEN OLUYOR"

"Obezite son yıllarda ülkemizde de bir sağlık sorunu olmaya başladı" diyen Güler, "Sadece estetik amaçlı değil aynı zamanda tansiyon, şeker gibi hastalıklara da yol  açtığından dolayı zayıflamak önmeli ve bunun için alternatif yollar aranmaya başlandı. Vücut kitle endeksi 40'ın üzerinde olanlara ameliyat öneriyoruz ancak 25-35 arasındaysa bu hastalara öncelikle mide botoksu öneriyoruz. Mide botoksuna alternatif olarak mide balonu da kullanılabiliyor. Zayıflamaya yardımcı olan bu teknikler ameliyata alternatif değildir. Vücut kitle endeksi 25'in üstünde olan yani fazla kilolu hastalara uyguladığımız bu yöntem tek başına bir mucize değil. Daha önce diyet yapmış ancak başarısız olmuş hastalara yardımcı olan bu yöntem, hasta eğer kararlıysa başarılı oluyor. Ameliyatın yarattığı endişe ve korku hastaların bu yöntemleri tercih etmesine neden oluyor. Mide botoksu, bir ameliyat yöntemi değil endoskopi ile yapılıyor. 18-55 yaş arası tercih ettiğimiz hasta grubu. Endeskopide hastanın hiç ağrı duymayacağı şekilde uyutulmasıyla yapılıyor. Botoks midede 30-40 noktaya düz kaslara enjekte ediliyor. Yaklaşık 15-20 dakikada tamamlanıyor. Hasta herhangi bir ağrı hissetmeden 1 saat sonra evine gidiyor. Botoksun etkisi yaklaşık bir hafta sonra başlıyor" şeklinde konuştu.

"HASTA 6 AY İÇERİSİNDE ORTALAMA 20 KİLO VEREBİLİYOR"

Alaattin Güler, başarı oranı oldukça yüksek olan bu yöntem hakkında, "Botoks enjeksiyonunu midenin düz kaslarına yapıyoruz ve bu kasların çalışmasını azaltıyoruz. Bunun sayesinde mide düz kasları kasılmadığından yediğmiz gıdalar midede daha uzun süre kaldığı için tokluk hissine ve iştah azalmasına neden oluyor. Midenin bazı bölümlerine yapılan bazı botoks enjeksiyonları sayesinde grevin hormonu dediğimiz hormonun azalması da iştah kaybına neden olmaktadır. Botoksun etkisi yaklaşık 4-6 arası sürmektedir. Bir hastaya bu işlem 2-3 defa yapılmaktadır. Yapılan çalışmalarda bir hastaya yılda 2 kez yapılan botoks işlemiyle yüzde 70 kilo kaybı gözlenmiştir. Yani hasta 6 ay içerisinde ortalama 20 kilo verebiliyor. Tabii bu tek başına botoks işlemiyle ilgili değil bununla birlikte bir diyetisyene yönlendirip, aktiviteyi ihmal etmemesini öneriyoruz. Bu işlem oldukça başarılı. Buna alternatif olarak uzun yıllardır mide balonu kullanılmakta. Mide balonu hastanın midesine yaklaşık 500-600 cc lik balonun yerleştirilmesiyle yapılıyor. 6 ay sonunda balonu çıkarıyoruz. Bunun etkisi midenin hacmini azaltarak az gıdayla tokluk hissi yaratma prensibi. Saydığım yöntemler kolaylıkla uygulanabilen ve hasta tarafından kolaylıkla tölere edilebilen yöntemler. Diyet ve aktiviteyle birlikte olduğunda başarı oranı daha yüksek oluyor" dedi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!