Microsoft ile Google arasında kıyasıya rekabet!

Apple ve Amazon'un en değerli iki firma olduğu bu listede üçüncülük için bu yıl kıyasıya bir rekabet meydana geldi. Üç yıldır üst üste en değerli üçüncü şirket olan Google, bu yıl Microsoft tarafından geçildi. Microsoft ile Google arasındaki rekabette yenilen taraf Google oldu.

Microsoft ile Google arasında kıyasıya rekabet!

Bu yıl Google'ın çatı şirketi olan Alphabet, en değerli şirketler sıralamasında dördüncü sıraya geriledi. Üçüncü sıraya ise üç yıldır takibinde olduğu Microsoft oturdu. 753 milyar dolar şirket değeri ile Microsoft, Google'ın 739 milyar dolarlık değerini geride bırakmayı başardı. Ancak kimi uzmanlara göre bu durum Microsoft için geçici bir başarı. Google'ın yeniden Microsoft'u geçip üçüncülüğe gelmesi bekleniyor.

Microsoft hisse senetleri ikiye katlandı!

Kimilerine göreyse de Microsoft bu başarılarını kalıcı hale getirip liderliği bile zorlayabilir. Microsoft, 2014 yılından bu yana Steve Ballmer yerine CEO'luk görevini devam ettiren Satya Nadella'nın gelişiyle beraber ivme kazandı. Microsoft'un hisse senedi fiyatlarının ikiye katlanması da bu durumu tescilliyor.

Nadella, şirketi platformlar arası teknoloji, bulut bilişim ve yapay zeka üzerine yeniden yapılandırdı. Kuantum bilgisayar ve karma gerçeklik teknolojileriningeleceği ile ilgili çalışmalar yaptı. Ayrıca Microsoft'un başarısız Windows Phone çabalarını gören Nadella, bu çabaları şirketin ana odağı yapmaktan kurtardı.

Microsoft, gelirlerini çeşitli iş kollarından kazanıyor!

Apple'ın 923 milyar dolarlık pazar değeri ile Amazon'un 782 milyar dolarlıkpazar değerinin hala çok arkasında seyreden Microsoft, gelirlerini çok çeşitli iş kollarından ve teknolojilerden elde ediyor. Ancak Google, gelirinin yaklaşık yüzde 90'ını reklamcılıktan kazanıyor. Aynı şekilde Apple da tüm gelirinin yaklaşık yüzde 60'ını iPhone satışlarından elde ediyor. Bazı analistler, Microsoft'un önümüzdeki bir kaç yıl içinde 1 trilyon dolar değerinde bir piyasa değerine doğru ilerleyeceğini düşünüyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!