MHP kurmaylarından beyanname açıklaması

24 Haziran'da yapılacak olan seçimlerde AK Parti'yi ve Erdoğan'ı destekleyecek olan MHP'nin kurmayları, beyanname açıklanmasının sebebini açıkladı: "İttifakta yer alan siyasi partilerin, bir parti iktidar olsa bile, Meclis'teki temsil sayısına göre yaptırım gücü olur."

MHP kurmaylarından beyanname açıklaması

MHP, geçen cumartesi günü Ankara Spor Salonu'nda düzenlediği aday tanıtım toplantısında, seçim beyannamesini de açıkladı. Ancak MHP, seçim beyannamesini açıklamasının ardından, 'AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleme kararı alan parti, neden beyanname açıkladı' şeklinde eleştirildi.

MHP kurmayları da eleştirileri şöyle yanıtladı:

"Bir tarafta AKP ve MHP'nin oluşturduğu 'Cumhur İttifakı', diğer tarafta ise CHP, DP, SP ve İYİ Parti'nin oluşturduğu 'Millet İttifakı' var. MHP, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Meclis'in daha etkin ve güçlü bir yapıya kavuşacağını en başından bu yana vurgulamıştı. Buna göre de AKP ile ittifak yolunu seçti. Ortaya da 'Cumhur İttifakı' çıktı. 'Millet İttifakı'nda yer alan partiler de şimdi kendi seçmenlerine 'güçlü Meclis' vurgusunu yapıyorlar. Meclis'te daha güçlü temsil edilebilmek için milletvekilliği seçimlerinde partilerine oy istiyorlar. Eğer, bizim açıkladığımız gibi 'hilal' yasamayı, 'yıldız' da yürütmeyi temsil etmiyorsa, yani 'hilal, yıldızı iki ucuyla yarı çembere almıyorsa', Millet İttifakı'ndaki partilerin neden Meclis'e güçlü gelmek gibi bir amaçları var? Neden yeni sistemle birlikte 600'e çıkan milletvekili sayısının en az, yarısından bir fazlasını hedefliyorlar? Yani ittifakta yer alan siyasi partilerin, bir parti iktidar olsa bile, Meclis'teki temsil sayısına göre yaptırım gücü olur. Biz o yüzden seçmene 'güçlü Meclis güçlü Türkiye' vurgusunu yapıyoruz. MHP'nin Meclis'e güçlü gelmesi için oy istiyoruz. Bunun için de beyannamemizi açıklıyoruz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!