Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mhk Başkanı Zekeriya Alp, Oyuncuları Duyarlı Olmaya Çağırdı

Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin (TSYD) geleneksel eğitim semineri, Antalya - Belek Gloria Golf Resorts'da devam ederken, öğleden sonra yapılan ilk oturumda Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Zekeriya Alp ve FIFA Kokartlı hakemler çalışmalarını anlattı.

Mhk Başkanı Zekeriya Alp, Oyuncuları Duyarlı Olmaya Çağırdı

Günün öğleden sonra yapılan ikinci oturumunu Ömer Faruk Ünal yaparken, "Düdüğümüz Avrupa'da da ötüyor" başlığındaki oturumda Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp ile Süper Lig hakemlerinden Cüneyt Çakır, Bülent Yıldırım, Fırat Aydınus ve Mete Kalkavan konuşmacı olarak katıldı.

Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Zekeriye Alp, kurul başkanlığına gelişini anlatırken, Mehmet Ufuk Özerten ve Gençlik Hizmetleri Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan'ın önemli rol oynadığını söyledi. Hakem camiası olarak büyük bir aile olduklarını da belirten Alp, son günlerin tartışılan hakemi Halis Özkahya ve Volkan Bayarslan'la ilgili olarak da şunları söyledi:

"Halis Özkahya raporunu ve sonradan istenilen ek raporunu yazarak Tahkim Kurulu'na iletildi. Bizim bu konuda bir açıklama yapmamız ve yorumlamamız doğru değil. Volkan Bayarslan konusunda hakem arkadaşımızın olduğu gibi bizim de hatamız var. Bir eksikliğimiz oldu. Hakemlerden yaptıkları işlerle ilgili olarak özellikle de belediyelerle ilgili bir bağları varsa bildirmelerini istemiştik. Bunu dahi iyi takip etmemiz gerekiyor. Bu eksikliğimizi gidereceğiz."

FIFA kokartlı hakemlerden Cüneyt Çakır, Şampiyonlar Ligi, Avrupa şampiyonası ve son olarak da Kulüpler Dünya Kupası finali yönettiği söyledi. Çakır, bu başarısında Türk hakemliği olarak birlikte çok çalışmanın karşılığını aldıklarını ve bundan sonra da daha iyi yerlere geleceklerini söyledi.

Cüneyt Çakır, kendine hedef koyduğunu ve bundan 4 yıl önce Ukrayna'da yaşadığı bir hatırasını kamuoyuyla paylaştı. Çakır, "Ukrayna'da Şampiyonlar Ligi ön eleme maçında görevlendirildik. Bizi karşıladılar. Zaman da vardı. Mihmandarımız bizi, stattaki toplantıdan sonra yemek için bir yere götürüyordu. Bizimle ilgilenen mihmandar bizi bir inşaata götürdü. Burası bizim olimpiyat stadımızın inşaatı dedi. Ben o zamanki yardımcım Bahattin Duran'a iyi bak Bahattin dedim. Biz buraya geleceğiz. Var mısın, yok musun? Biz iyi eğitiliyoruz, iyi çalışıyoruz ve biz orada o inşaatını gördüğümüz statta yarı final maçı yönettik. Biz hedeflerimizi koyduk ve başardık. Bundan sonra da daha çok çalışarak daha iyi yerlere geleceğiz. Bu Cüneyt, Bahattin işi değil Türk hakemliğinin itibarı ve geleceği." dedi.

Fırat Aydınus da mental olarak ailesinin ve yakın çevresinin moral motivasyonu ve desteği ile maçlara hazırlandığını söyledi. Aydınus, Türk hakemliğinin geldiği noktadan çok memnun olduğunu ve çalışarak daha da iyi yerlere geleceğini belirterek, "Avrupa'da çok önemli maçlar yöneten Cüneyt Çakır, Bülent Yıldırım, Halis Özkahya var. Bunlar aşağıya doğru devam ediyor. Biz bunları duyulan güveni boşa çıkarmamak için çok çalışarak elde ettik." diye konuştu.

BÜLENT YILDIRIM ANNESİNİN ÖLÜMÜNDEN İKİ GÜN SONRA UEFA MAÇI YÖNETTİ

FIFA kokartlı hakemlerden Bülent Yıldırım da, UEFA'dan ilk görevi annesinin ölümünden iki gün önce aldığını belirterek, "Maçın iadesi mümkün değildi. Uluslararası krize neden olacaktı. Ben Türk hakemliğinin de sıkıntı yaşamaması için zor günümde o görevi yaptım." ddedi. Yıldırım, şöyle devam etti:

"Türk hakemliğinin misyonu ve geleceğe dönük plan ve programını merhum TFF eski başkanı Hasan Doğan planladı ve o planlamayla da devam etti. Bugün gelinen noktada büyük payı var. Türk hakemliğinin geleceği için çok çalışmamız gerekiyor. Türk hakemine güvenilir ve görev verilirse neler yapabileceğini gösteriyoruz."

Profesyonel hakemlik konusunda ki bir soru üzerine MHK Başkanı Zekeriya Alp, profesyonel hakemlikle ilgili çalışmaları olduğunu belirterek fazla açmak istemediğini söyledi. Hakem Cüneyt Çakır ise Avrupa'da profesyonel hakemliğe gidildiğini belirterek, "Yarı mı olur, tam mı olur buna bizim de geçmemiz lazım. Pazar günü bir derbi yöneten hakemin pazartesi sabah kalkıp işine gitmesinin ne kadar zor olduğunu hepiniz bilirsiniz, ben başka birşey söylemiyorum." dedi.

AVRUPA'DA KUZU GİBİ OLANLAR BURADA DA ÖYLE OLSUN

MHK Başkanı Zekeriye Alp, bir basın mensubunun teknik adam, yardımcıları, yedek oyuncular ve sahadaki futbolcuların saha içindeki davranışlarını eleştirerek, yalandan kendilerini yere atmalarını, hakeme karşı davranışlarını sorması üzerine şöyle cevap verdi:

"Ben görevim gereği birçok maçı izliyorum. Ülkemizin güzide takımları Avrupa maçları oynuyor. Ben orada teknik ekip, yardımcıları ve yedek oyuncuları yedek kulübesinde kuzu kuzu otururken görüyorum. Saha içindeki oyuncuların sakin sakin ve hakeme yardımcı olduklarını görüyorum. Ama o teknik adam, yardımcıları, yedekler ya da sahada görev yapan oyuncular Türkiye Ligi'nde maç oynarken çok farklı davranıyorlar. Sanırım bu sorunuzun cevabı olur."

Panel sonrasında TSYD Başkanı Naci Arkan, MHK Başkanı ve FIFA kokartlı hakemlere günün anısına plaket takdim etti. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!