Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

MGK toplanıyor

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı gelecek hafta salı günü toplanacak. Birinci gündem Gezi Parkı protestoları, barış sürecinde atılacak demokratik adımlar ve yasal düzenlemeler.

MGK toplanıyor

Pazartesi günü AB'den çıkacak "Türkiye başlık açsın ya da açmasın" kararına göre yaptırımlar ve AB müzakere sürecinin de MGK toplantısında ele alınması bekleniyor.

29 Mayıs'ta başlayan Gezi Parkı protestoları, MGK'nın birinci gündemi olacak.

Kurul 25 Haziran Salı günü Cumhurbaşkanı Gül'ün başkanlığı'nda toplanacak. Başbakan'ın toplantıda sık sık gündeme getirdiği, protestoların arkasındaki yabancı güçler, Faiz lobileri gibi konularda kurula bilgi vermesi bekleniyor.

Alınan ve alınacak güvenlik tedbirleri de gündemde olacak.

Siber güvenliğe ilişkin tedbirlerin ise bu Milli Güvenlik Kurulu'nun gündemine alınmadığı belirtiliyor.

Bir diğer başlık; barış süreci. BDP hükümete 25 maddelik demokrasi paketi iletti. Türk Ceza Kanunu'nda terörle mücadele yasasında,siyasi partiler kanununda değişiklik önerileri o paketin içinde. Tüm bu düzenlemelerle ilgili hükümetin tutumu, devam eden çekilme süreci ve  atılacak adımlar da mgk'da değerlendirilecek konular arasında.

Dış politika başlığında ise önemli gündem Suriye.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye'nin Dostları Çekirdek Grubu toplantısının cumartesi Doha'da yapılacak toplantısına katıldıktan sonra MGK'ya girecek.

Çekirdek grup toplantısında alınan kararlar ve muhalefete verilecek destek,, ayrıca diplomatik çabaların da masaya yatırılması bekleniyor.

Irak'taki gelişmeler, Ortadoğu barış sürecinin yeniden başlayabilmesi için sürdürülen çabalar da dış politika başlığı altında konuşulacak diğer konular.

Her MGK gündeminde olduğu gibi, ele alınacak başlıklardan biri de Avrupa Birliği olacak. Ancak bu kez  hassas bir sürece denk geliyor.

Pazartesi günü Brüksel'de AB ülkeleri 26 Haziran'da Türkiye'nin yeni bir müzakere başlığı açıp açamayacağına karar verecek.

Almanya'nın fasıl açmaya ilişkin vetosu sürüyor. Eğer sonuç Merkel yönetiminin istediği gibi olur ve Türkiye'nin başlık açmasına izin verilmezse, Türkiye - AB ilişkileri zora girebilir. Almanya ile ilişkilerin de yeniden gözden geçirilmesi ihtimaller arasında.

Pazartesi Brüksel'den çıkacak karara göre AB süreci de ele alınacak. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!