Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

MGK sona erdi

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi. 3,5 saat süren yılın son toplantısında bir yıl içinde meydana gelen terör olayları ve alınan tedbirler konuşuldu.

MGK sona erdi

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı (MGK), Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapıldı.

Yaklaşık 4 saat süren toplantının ardından yayımlanan MGK bildirisinde, yıl içerisinde vuku bulan terör olayları ve bunlara karşı alınan tedbirlerin değerlendirildiği, ilave olarak alınabilecek tedbirler konusunda görüş ve önerilerde bulunulduğu belirtilerek, ''Dönem içerisinde icra edilen operasyonlarda elde edilen bilgiler ve teslim olan teröristlerin itirafları ile ele geçirilen silah, mühimmat ve malzemenin terör örgütünün birlik ve beraberliğimizi bozmaya yönelik niyet ve maksadını bir kere daha ortaya koyduğu vurgulanmıştır'' denildi.

Yılın son MGK toplantısı olması nedeniyle ülkede bir yıl içerisinde vuku bulan terör olayları ve bunlara karşı alınan tedbirlerin değerlendirildiği belirtilen bildiride, ilave olarak alınabilecek tedbirler konusunda görüş ve önerilerde bulunulduğu aktarıldı.

Dış gelişmeler

Toplantıda, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde meydana gelen gelişmelerin de değerlendirildiği ifade edilen bildiride, ''Bu çerçevede Suriye'de devam eden çatışma ortamından duyulan kaygı dile getirilerek, barışçı bir çözüme yönelik olarak Türkiye ve uluslararası toplum tarafından ortaya konan çabanın artırılarak sürdürülmesinin gerekliliği vurgulanmıştır'' değerlendirmesinde bulunuldu. 

Kış aylarında daha da vahim bir hal alan Suriye krizinin insani boyutu üzerinde önemle durulduğu vurgulanan bildiride, ''Ülkemizdeki barınma merkezlerinde misafir edilen ve sayıları 150 bine yaklaşan Suriyelilerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yürütülen çalışmalar gözden geçirilmiştir'' ifadesine yer verildi. 

Bildiride, Mısır ile Türkiye arasındaki çok yönlü ilişkilerin ele alındığı, bu ülkenin istikrar ve demokrasi içinde gelişmesini sürdürmesinin bölge için taşıdığı önemin vurgulandığı kaydedildi.

MGK bildirisinde, Irak'ta meydana gelen gelişmelerin değerlendirildiğine işaret edilerek, ''Ülkede muhalif gruplar arasında giderek artan gerilimden duyulan endişe dile getirilmiştir. Ayrıca Irak ile ikili ilişkilerimizin mevcut durumu ve geleceği de görüşülmüştür''  denildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!