Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mesanesinde portakal büyüklüğünde taş çıktı

Adana'nın Kozan ilçesinde devlet hastanesinde ameliyatla bir hastanın mesanesinden portakal büyüklüğünde taş çıkartıldı.

Mesanesinde portakal büyüklüğünde taş çıktı


Aladağ ilçesinden Kozan Devlet Hastanesi'ne gelerek idrar yolları şikayeti üzerine müracaat eden Abdurrahman Çanta'yı (74) filminin çekilmesinin üzerine taşın büyüklüğü ortaya çıktı. Üroloji kliniğinde Op. Dr. Sefa Güngör, yapılan tetkikler sonrasında hastayı ameliyata alarak, mesanedeki büyük taş parçasını çıkardı.
Opr. Dr. Sefa Güngör, meslek hayatında ilk kez bu büyüklükte bir taşla karşılaştığını, ameliyatla aldığını söyledi. Güngör taşın portakal büyüklüğünde olduğunu ve mesanenin taşı ancak çerçeveleyebildiğini kaydederek, taşın mesane kasının yeterli derecede genişlememesinden dolayı ortaya çıkmış olabileceğini söyledi.
Meslek hayatı boyunca mesaneden en büyük taşı çıkardığını belirten Güngör, "Bu büyüklükteki taşın oluşabilmesi için epey bir süre geçmesi gerekiyor. Hastamızın uzun süreden beri sık idrara çıkma, idrar yapamama, idrarda yanma şikayeti varmış fakat bunu önemsemeyerek, bu taşın bu seviyeye gelmesine neden olmuş. Normal şartlarda bu taşın bu boyuta gelmemesi gerekirdi. Ağrılara dayanamayan hasta bu taş büyük boyuta geldikten sonra bize başvurdu, biz de ameliyat ettik" dedi.
Mesanesinden portakal büyüklüğünde taş çıkartılan Abdurrahman Çanta, uzun yıllardır maden ocaklarında çalıştığını son zamanlarda idrar yapamadığından çok büyük ağrılar ve yaşamında büyük sıkıntılar çektiğini ancak Kozan Devlet Hastanesi'ne başvurup, ameliyat olduktan sonra sağlığına kavuştuğunu söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!