Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mersin'de 'Carmen' rüzgarı

MERSİN Devlet Opera ve Balesi (MDOB), uzun süredir prova çalışmalarını yürüttüğü Georges Bizet'in 'Carmen' operasını sahneliyor. Literatürde opera tarihinde bir devrin yeniden yazılması niteliğini taşıyan, ihtiraslı bir aşkı konu alan eserde yaklaşık 250 kişilik bir kadro sanatseverlerin karşısına çıkacak.

Mersin'de 'Carmen' rüzgarı

 


Dünyaca tanınmış bir opera eseri olan 'Carmen', tütün fabrikasında çalışan, büyüleyici bir güzelliğe sahip ateşli Çingene ile Don Jose isimli bir muhafız çavuşunun ihtiraslı aşk hikayesini sanatseverlere anlatacak. MDOB, operayı dönüşümlü olarak şef Selman Ada ve Vladimir Lungu yönetiminde, Recep Ayyılmaz rejisiyle Mersinli sanatseverlerle buluşturacak. Dünyanın en çok izlenen eseri olan 'Carmen', MDOB'un deneyimli orkestra, solist, koro ve çocuk korosunca yarın saat 20.00'de Kültür Merkezi-Opera Sahnesi'nde sahnelenecek. Fransız yazar Prosper Merimee'nin aynı adlı romanından operaya uyarlanan, librettosunu Henri Meilhac ve Ludoviç Halevy'in yazdığı Carmen'in dekor tasarımı Seyhan Atamer, kostüm tasarımını Gizem Betil, ışık tasarımını Müfit Özbek, koreografisini Neslihan Öztürk ve koro şefliğini de Oleg Constantinov üstleniyor.

MDOB Müdür ve Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal, Carmen operasının çarpıcı bir aşk öyküsünün yanı sıra melodik ve orkestral zenginliğiyle dünyanın en çok seyredilen sahne eseri olduğunu söyledi. Şanal, "Eseri, Mersinli sanatseverlerin daha önce 'Saraydan Kız Kaçırma', 'Don Pasquale' gibi klasik eserlere getirdiği çağdaş yorumla yakından tanıdığı konuk rejisör Recep Ayyılmaz ile sahneye taşıyoruz" dedi. Dev prodüksiyonu sahneye koyan rejisör Recep Ayyılmaz ise bir yıldır sürdürülen hazırlıkların sahne üzerinde görmenin heyecanını yaşadığını anlattı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!