Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mermer bloklar özgürlük heykellerine dönüşüyor

Nilüfer Belediyesi tarafından Türkiye'de çağdaş heykel sanatının öncülerinden Kuzgun Acar'ın adı ile düzenlenen sempozyum sürerken, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, heykeltıraşlarla bir araya geldi.

Mermer bloklar özgürlük heykellerine dönüşüyor


Bu yıl dördüncüsü düzenlenen "Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu" çerçevesinde Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Hastane Alanı'nda çalışmaya başlayan sanatçılar, tasarladıkları figürleri mermer bloklar üzerinde şekillendirmeye başladı. Başkan Bozbey, İran, Çin, Güney Kore, Ukrayna, Belarus ve Türkiye'den sempozyuma katılan sanatçılarla sohbet etti.
Sempozyumla ilgili bilgi veren Bozbey "Heykeltıraş dostlarımız burada taşa anlam vermenin telaşı içindeyken, bizler de Nilüfer'e yeni eserler kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.
Sempozyumun bu yılki temasının "özgürlük" olduğunu hatırlatan Bozbey, "Sempozyum sonunda ortaya çıkacak 9 heykel Nilüfer'in meydanlarında ve parklarındaki yerini alacak. Bu eserler, kuşkusuz günümüzden yüzyıllar ötesine mesajlar iletecek. Belki de ileride insanlar bu heykellere bakarak günümüz Türkiye'sinde özgürlük ve demokrasi ile ilgili yaşananları anlamaya çalışacaklar" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!