Merkez Bankası'nın "sürprizi" Suriye gölgesinde

Piyasalar Merkez Bankası'nın dolar kuruna yönelik sürpriz müdahalesini bekliyor. Öte yandan Suriye'ye müdahalenin netleşmesi ve ABD için olumlu çıkabilecek istihdam verileri Merkez Bankası'nın sürpriz müdahalesinin başarısını kısıtlayabilir.

Merkez Bankası'nın ''sürprizi'' Suriye gölgesinde

Piyasalar artık bir milat olarak kabul edilen 18 Eylül günü gerçekleşecek ABD Merkez Bankası Fed toplantısı öncesi belki de en hareketli haftasına giriyor. Yeni haftaya taşınan Suriye'ye müdahale belirsizliğinin yanında ABD'den açıklanacak kritik istihdam verileri de piyasa hareketlerine yön verecek faktörler olacak. Yurtiçinde ise Merkez Bankası'nın merakla beklenen sürpriz önlemi açıklanacak. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın piyasaları dalgalandıran ve yılsonu için 1.92 TL kur seviyesine işaret eden konuşmasında ilk sürpriz müdahalenin bugün yapılacağını açıklanmıştı. Ek parasal sıkılaştırmanın yöntemi ve başarı oranı da yeni haftada dikkatle takip edilecek.

G-20 ZİRVESİ BELİRLEYİCİ OLACAK

30 Ağustos'ta Türkiye'de piyasaların kapalı olduğu günde Suriye'ye müdahale tansiyonu uluslararası piyasalarda gözlemlenmişti. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Suriye rejimine yönelik sertleşen konuşmaları ABD'nin müdahalesi ihtimalini yükseltirken ABD borsalarını da Ağustos ayında Mayıs 2012'den bu yana en kötü performansını geçirmesinde katkıda bulunmuştu. Yeni haftada müdahalenin yöntemi ve kapsamının netleşmesi beklenirken İngiltere Parlamentosu'nun Suriye'ye müdahaleye ret kararının ardından ABD'nin hangi ortak ülkelerle operasyona girebileceği de merak konusu olacak. Salı gerçekleşecek G-20 zirvesinde Obama-Putin görüşmesinden çıkacak sonuçlar piyasalar yön verici nitelikte olacak.

ABD İSTİHDAMI RÜZGARI TERSİNE ÇEVİREBİLİR

Her ne kadar Suriye odaklı gelişmeler ve Erdem Başçı'nın dolar kuru için açıkladığı sürpriz müdahale beklentisi geçtiğimiz haftaya damgasını vursa da yeni haftada açıklanacak çok kritik ABD verileri de piyasaların gündeminde olacak . Yeni haftanın son işlem günü 6 Eylül'de ABD'de Ağustos ayı tarım dışı istihdam verileri açıklanacak. Temmuz ayı ABD'de  tarım dışı istihdamı 162 bin çıkarken  bu rakam Fed'in rotası hakkında ipucu vermemişti. Fed toplantısı öncesi son kritik istihdam verisi olduğu için bu veri Fed'in 18 Eylül'deki toplantısında tahvil alım programının yönünü belirlemek için önemli olacak. Analistlere göre bu verilerin ABD için beklentilerin altında kalması Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeleri olumlu etkileyecek.

"MERKEZ BANKASI'NIN BAŞARISI YURTDIŞINA BAĞLI"

Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay Merkez Bankası'nın önümüzdeki hafta sadece Pazartesi günü ek sıkılaştırma duyurduğunu hatırlatarak "Merkez Bankası'nın sürpriz müdahalesinin ne olacağını göreceğiz. Bu müdahalenin başarısı Suriye'ye müdahale konulu gelişmelere ve ABD'deki istihdam verilerine bağlı olacak. Çünkü Merkez Bankası sadece Pazzartesi günü için ek sıkılaştırma duyurdu. Muhtemelen 18 Eylül'e kadar en hareketli haftayı yaşayacağız" diye konuştu.

"TÜRKİYE MÜDAHALEYE DAHİL OLURSA..."

Gedik Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Taner Özarslan ise Suriye'ye müdahalede mevcut durumun borsada geçtiğimiz hafta büyük ölçüde fiyatlandığını belirterek "Borsa en kötü fiyatlamayı 63 bin seviyelerini görerek yansıttı. Fiyatlamalar yeni haftada değişkenlik gösterebilir. Piyasalar için en iyi senaryo saldırının olmaması en kötü senaryo da Türkiye'nin de dahil olacağı müdahale gibi gözüküyor" dedi.

 

 

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!