Merkez Bankası'ndan kritik toplantı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu bugün toplanıyor. Ekonomistlere göre Merkez Bankası'nın 300-725 baz puan faiz artışı yapması muhtemel. Ancak bu toplantının bir diğer önemli özelliği, Merkez Bankası'nın daha önce açıkladığı üzere parasal duruşu yeniden şekillendirmesi olacak.

Merkez Bankası'ndan kritik toplantı

Merkez Bankası bugün kritik faiz kararı için toplanacak. Açıklama 14.00'te yapılacak. Erkan Kilimci istifa ettiği için Para Politikası Kurulu 6 üyeyle toplanacak. Para Politikası Kurulu'nda faiz artışına kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü Merkez Bankası enflasyon açıklandığı gün faiz sinyalli bir açıklama yapmıştı. Ancak piyasadaki tahminler karışık. Piyasada hiç faiz artırımı yapılmamasından 725 puanlık faiz artırımına kadar geniş bir yelpazede tahminler yapılıyor. 

AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Enflasyon rakamlarının açıklandığı 3 Eylül günü Merkez Bankası yazılı bir açıklama yaptı. Merkez Bankası'ndan, "Para Politikasına İlişkin" duyuru başlığıyla yapılan açıklamada, son dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmelerin fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret ettiği belirtilerek, "Merkez Bankası fiyat istikrarını desteklemek amacıyla gerekli tepkiyi verecektir. Bu çerçevede, daha önce yapılan iletişimle de uyumlu olmak üzere, son gelişmeler dikkate alınarak Eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısında parasal duruş yeniden şekillendirilecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir" denilmişti. Bu açıklama ile birlikte bugün yapılacak PPK'da faiz artışına gidileceğine kesin gözüyle bakılmaya başlanmıştı. 

KAFALAR KARIŞIK

3 Eylül tarihinde yapılan açıklamanın ardından faizlerde yapılacak artışa ilişkin birçok tahmin yapıldı. Şu anda politika faizi yüzde 17.75. Genel beklenti artışın piyasa beklentilerinin ortalaması oranında 300 baz puan artacağı yönünde. PPK'da faiz; 225 baz puan artarsa politika faizi yüzde 20, 300 baz puan olursa yüzde 20.75'e yükselecek. 400 puan artarsa yüzde 21.75'e, 500 puan artarsa da yüzde 22.75'e çıkacak. Merkez Bankası'nın piyasayı ağustos ortasından itibaren fonladığı gecelik borç verme faizi örneğin 300 puanlık artışta yüzde 19.25'den yüzde 22.25'e yükselecek. Piyasada genel beklenti tüm fonlamanın tekrar politika faizi üzerinden yapılabileceği yönünde de yoğunlaşıyor. 
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!