Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

MERKEZ BANKASI'NDAN FAİZ KARARI

Oranlar değişmedi

MERKEZ BANKASI'NDAN FAİZ KARARI


Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz oranlarını değiştirmedi.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, borçlanma faiz oranlarını yüzde 1,50, borç verme faiz oranını yüzde 9 düzeyinde sabit tuttu. Politika faizi oranı olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının da yüzde 6,25'de sabit tutulmasına karar verildi. Ama Kurul'dan zorunlu karşılıklara ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

Merkez Bankası'nın resmi internet sitesinden şu açıklama yapıldı:

"Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ile
Bankamız bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası
Repo-Ters Repo Pazarı'nda uygulanmakta olan faiz oranlarının asagıdaki gibi sabit tutulmasına karar verildi:

a) Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 6,25,
b) Gecelik faiz oranları: Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 1,50, borç verme faiz
oranı yüzde 9, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo islemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 8,
c) Geç Likidite Penceresi Faiz Oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde,
Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 12."

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu son dönemde iktisadi faaliyete dair açıklanan verilerin Enflasyon Raporu'nda sunulan çerçeveyi teyid ettiği belirtilirken şöyle devam edildi: "Özel tüketim ve yatırım talebi 2010 yılındaki güçlü artıştan sonra daha ılımlı bir seyir izlemekte, dış talep ise zayıf görünümünü korumaktadır. İstihdam koşullarındaki iyileşme devam ederken işsizlik oranları kriz öncesi seviyelerine yaklaşmaktadır. İmalat sanayinde kapasite kullanım oranlarının düşük düzeylerini koruması toplam talebin henüz enflasyon üzerinde baskı oluşturacak seviyeye gelmediğine işaret etmektedir. Bununla birlikte, ithalat fiyatlarındaki birikimli artışların gecikmeli etkilerine bağlı olarak kısa vadede temel enflasyon göstergelerindeki sınırlı yükselişin süreceği tahmin edilmektedir. Ayrıca Kurul, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki baz etkisiyle enflasyonun Mayıs ayında yıl sonu hedefi olan yüzde 5,5'in üzerine çıkabileceğini ve Enflasyon Raporu'nda öngörülen seviyelerde dalgalı bir seyir izleyecegini not etmiştir. Alınan sıkılaştırıcı tedbirlerin krediler ve iç talep üzerindeki etkileri yılın ikinci çeyreğinden itibaren görülmeye başlamıştır. Ancak, gerek enerji ve diger emtia fiyatlarının bulunduğu yüksek seviyeler gerekse dış talebi zayıflatan gelişmeler, cari dengedeki iyileşmeyi yılın son çeyreğine ertelemiştir. Bu değerlendirmeler doğrultusunda Kurul, son dönemde küresel ekonomideki artan
belirsizlikleri de göz önüne alarak, alınan önlemlerin gecikmeli yansımalarının bir müddet daha takip edilmesinin faydalı olacağını belirtmiştir"

Para Politikası Kurulu fiyat istikrarına ve finansal istikrara iliskin risklerin azaltılması
açısından, mevcut politika bileşiminin sıkılaştırıcı yöndeki etkilerinin yakından izlenmeye devam edilmesinin ve gerekli görüldüğü takdirde aynı doğrultuda ilave tedbirler alınmasının uygun olacağını belirtirken, şunları açıkladı: "Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin, Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değistirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır."
HABERTÜRK 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!