Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Merkez açıkladı dolar geriledi

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, TL'nin daha fazla değer kaybetmesinin enflasyon üzerinde arzu edilmeyen katkıları olabileceğini bildirerek, "TL'nin cari açığa yapabileceği azami katkıyı da biz yaptığını düşünüyoruz" dedi. Açıklamayla birlikte dolar/TL gerileyerek 1.68'in altına geldi.

Merkez açıkladı dolar geriledi

Enflasyon raporunu açıklamak için bugün basın mensuplarının karşısına geçen Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, TL'nin daha fazla değer kaybetmesinin enflasyon üzerinde arzu edilmeyen katkıları olabileceğine dikkat çekti.

Başçı, "TL'nin cari açığa yapabileceği azami katkıyı da biz yaptığını düşünüyoruz. Kurlarla ilgili taahhüt verildiğinde başımıza neler geldiğini gördük. Bugün için gerçekten şunu başardık. TL üzerinde ilave bir değerleme baskısı kesinlikle şu anda yok. Bizim benzediğimiz ülkelere göre TL, yüzde 20'nin üzerinde nisbeten daha az değerli durumda" dedi.

Başçı'nın açıklamasıyla TL, dolar ve euro karşısında değer kazandı. Dolar/TL düne göre yaklaşık yüzde 0.9 gerileyerek 1.68'in altına geldi. Euro/TL de ise kayıp 0.6 olurken, parite 2.4150'nin hemen üstünde seyrediyor.

ENFLASYON TAHMİNİ DEĞİŞMEDİ

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, bugün açıkladığı enflasyon raporu çerçevesinde,  2011 sonu enflasyon tahminlerinin değişmediğini ve bu dönemde orta noktası yüzde 6,9 olmak üzere yüzde 5,9 ile yüzde 7,9 arasında olacağını söyledi.

Enflasyon raporunu açıklayan Başçı, 2012 sonu enflasyon tahminlerinin ise orta noktası yüzde 5.2 olmak üzere yüzde 3.5 ile yüzde 6.9 arasında olacağını  belirtti.

Başçı, yeni politika yaklaşımlarında önceliklerinin fiyat istikrarı olduğunu ama finansal istikrarı da gözettiklerini kaydederken, yüksek munzam karşılık ve düşük faiz politikasına uzun sürede daha devam edilebileceğini belirtti.

İşte Başçı'nın konuşmasından satır başları:

- Merkez Bankası olarak Fon girişlerindeki 'ani duruşa' hazırız ancak bu ihtimal az.

- Türk Lirası aşırı değerli değil, hiç kimse aşırı değerli olduğunu iddia edemez.

- Kurlarla ilgili taahhüt verildiğinde başımıza neler geldiğini gördük. Bugün için gerçekten şunu başardık. TL üzerinde ilave bir değerleme baskısı kesinlikle şu anda yok. Bizim benzediğimiz ülkelere göre TL yüzde 20'nin üzerinde nispeten daha az değerli durumda.

- Faiz  artışında şu an ihtimal 3 ay önceye göre azaldı, ilave faiz artışı ihtiyacı görmüyoruz ama faizi de bir araç olarak mutlaka bulundurmak gerekiyor.

- Enflasyon tahmini yaparken yıl sonuna kadar faiz artışı öngörmedik.

- Bundan sonra alınacak tedbirler stok üzerinden, daha az  maliyetli olacak, bankacılık sektörüne ek maliyet getirmeyecek.

- Cari açığın IMF tahmininden daha düşük olmasını ve yıl sonunda çift haneyi bulmayacağını bekliyoruz.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!