MERKEL NE DEDİ?

IMF Başkanlığı için tartışmalar alevlendi!

MERKEL NE DEDİ?

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanlığı için Avrupalı bir adayın önerilmesini istediğini söyledi.

Merkel, bugün başkent Berlin'de yaptığı açıklamada, yeni IMF Başkanı ile ilgili olarak hızlı bir çözüme ulaşılması gerektiğini belirterek, ''IMF Başkanlığı için Avrupalı bir adayın önerilmesi görüşündeyim'' dedi.

AB içinde de bu konuda görüşmeler yapılacağını ifade eden Merkel, bu konuda şimdilik herhangi bir isim söylemek istemediğini kaydetti.

Alman hükümeti de yaptığı yazılı açıklamada, IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın görevinden ayrılması kararına saygı duyduğunu belirterek, bu kararla IMF'nin hemen yeniden hareket yeteneğine kavuşabileceği ifade edildi.

IMF'nin gelecekte de önemli rol oynayacağına işaret edilen açıklamada, Strauss-Kahn'ın zor bir ekonomik dönemde değerli çalışmalar yapmış olduğu kaydedildi.

TARTIŞMALAR SÜRÜYOR
Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın istifasının ardından yeni başkanın kim olacağına ilişkin tartışmalar da hızlandı.

Geleneksel olarak IMF başkanlığını Avrupalılar alsa da gelişmekte olan ülkelerin dünya ekonomisindeki artan rolü, başkanlığı tüm üye ülkelere açma konusunda baskıyı artırıyor.

IMF kurallarına göre, başkanlığa 65 yaş ve üzerindekiler getirilemiyor, 70 yaşını doldurmuş olanlar da görevlerini sürdüremiyor. Bu kural, birkaç gündür tartışılan bazı isimlerin aday listesinden düşmesine neden oldu. Bu isimler, İsrail Merkez Bankası Başkanı Stanley Fischer, Hindistan Planlama Komisyonu'nun Başkan Yardımcısı Montek Singh Ahluwalia ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trihcet.

Reuters'ın Strauss-Kahn'ın yerine IMF başkanlığı için adaylığı tartışılan isimler listesinin başında, Brookings Enstitüsü'nde Küresel Ekonomi ve Kalkınma Programı Başkan Yardımcılığı görevini yürüten 62 yaşındaki Kemal Derviş yer aldı. Türkiye'nin büyük bir gelişmekte olan piyasa olarak Avrupa kıtası içinde yer alması, gelişmekte olan ülkelerin IMF seçim sürecinin dışında kalmalarına ilişkin artan kaygıları da hafifletebilecek. Derviş'in özellikle gelişmekte olan ülkelerden destek alacağı düşünülüyor.

Listenin ikinci sırasında Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde (55) yer aldı. Lagarde başkan olursa, IMF'nin başına geçen ilk kadın olacak. Lagarde, 2009 yılında Financial Times'ın anketinde ''Avrupa'nın en iyi Maliye Bakanı'' seçilmişti. IMF başkanlığını 33 yılın 26'sında Fransızların yürütmesi, Lagarde için dezavantaj olarak görülüyor.

Adaylık için öne çıkan isimlerden biri de eski Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Axel Weber. 53 yaşındaki Weber, Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyeliği de yürütmüştü. Weber'in en son Avrupa Merkez Bankası Başkanlığı için adı geçmişti, ancak aday olmayacağını açıklamıştı.

Diğer adaylar, Güney Afrika'nın eski Maliye Bakanı Trevor Manuel, IMF'de 2003 ile 2006 yılları arasında görev yapan ve geçen yıl Ocak ayında Meksika Merkez Bankası Başkanı olan Agustin Carstens ve Brezilya'nın en başarılı Merkez Bankası Başkanı olarak tarif edilen 54 yaşındaki Arminio Fraga. Fraga, New York'da ünlü spekülatör George Soros için de altı yıl çalışmıştı.

HABERTÜRK 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!