Merkel'den Obama'ya Suriye telefonu

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, ABD Başkanı Barack Obama ile telefonla görüştüğü bildirildi.

Merkel'den Obama'ya Suriye telefonu

 

Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert tarafından yapılan açıklamada, Merkel ve Obama'nın Suriye'deki durumla ilgili görüştükleri belirtildi.

Açıklamada, Merkel ve Obama'nın Suriye'de 21 Ağustos'ta Şam yakınlarında insanlık dışı kimyasal gaz kullanımının uluslararası hukukun ağır bir ihlali anlamına geldiği görüşünde oldukları ifade edildi.

Merkel'in görüşmede, olayın BM Güvenlik Konseyi'nde görüşülmesini ve Suriye'deki BM heyetinin incelemelerini tamamladıktan sonra ivedilikle hazırlanacak raporun ele alınması için Güvenlik Konseyi'ne gönderilmesi gerektiğini kaydettiği ifade edildi.

Açıklamada, Merkel ve Obama'nın bu suça karşı olası bir uluslararası reaksiyon konusunda yakın işbirliğinde olma kararı aldıkları kaydedildi.

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'nin Çinli mevkidaşı Wang Yi ile konuyla ilgili bir görüşme yaptığı bildirildi.

Westerwelle'nin görüşmede kimyasal silah konusunda BM Güvenlik Konseyi'nde ortak bir tutum sergilenmesini istediği kaydedildi.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!