Meral Akşener: Bursa'nın gençleri iş mi buldu?

Seçim çalışmalarına devam eden Cumhurbaşkanı adayı ve İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Bursa'da vatandaşlara hitap etti. Akşener, Bursa mitinginde yaptığı konuşmada, "İYİ Parti kurulmasaydı bugün bu seçimde Cumhurbaşkanlığı için, meclis için Erdoğan'ın kaç puanla birinci turda geçiyor olduğunu konuşacaktık" dedi.

Meral Akşener: Bursa'nın gençleri iş mi buldu?

Cumhurbaşkanı adayı ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, seçim çalışmalarına devam ediyor.

Bu kapsamda il ziyaretlerine devam eden Akşener'in bugünkü durağı Bursa. Gökdere Meydanı'da vatandaşlarla bir araya gelen Akşener'i on binlerce Bursalı büyük bir coşku ile karşıladı.

Yoğun katılımın yaşandığı mitingde kadın ve gençlerin çoğunluğu dikkat çekerken afiş ve dövizler renkli alanda görüntülerin yaşanmasına neden oldu.

İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından sahneye gelen Akşener'in açıklamaları şöyle:

Bursa'yla iki çeşit bağım var benim. Ailemin bir kısmı burada. Bir diğer bağım, okuduğum Bursa Öğretmen Okulu.

"İŞSİZLİK VAR"

24 Haziran'da bir seçime gidiyoruz. Süper baskın seçime gidiyoruz. Şimdi soru şu: "Madem her şey iyi niye seçime gidiyoruz? Madem kötü niye seni seçelim?" 16 yıldır iktidardalar. 16 yılda ne oldu? Bursa'nın sanayisi mi gelişti? Bursa'nın gençleri iş mi buldu? Bursa gibi bir sanayi şehri, tarım şehri olan şehrimizde işsizlik olmaması gerekiyordu.

"YOLUN SONU GÖRÜNDÜ"

Artık yolun sonu görünüyor. İYİ Parti'yi millet kurdu. Dediniz ki bize: "Yürüyün". İYİ Parti kurulmasaydı, bugün bu seçimde Cumhurbaşkanlığı için neyi konuşuyor olacaktık? Sayın Erdoğan'ın birinci turda kaç puanla seçildiğini konuşacaktık. Bizim sayemizde Sayın Erdoğan bile millete proje anlatmaya başladı. İlk defa bu seçimde çiftçiler konuşuluyor, ilk defa bu seçimde eğitim konuşuluyor, ilk defa bu seçimde sanayi konuşuluyor. Bütün bunları sağlayan sizin desteğinizle kurulan İYİ Parti'dir.

İYİ Parti, sizin desteğinizle güneş gibi doğmuştur! Bugün burada konuşuyorsam, Bursa Öğretmen Okulu'ndaki öğretmenlerim sayesinde.

Biz proje üreten, çözüm üreten bir siyasi partiyiz.

"CUMHURBAŞKANI MİLLETE MÜŞTERİ GÖZÜYLE BAKIYOR"

16 yıldır toplam 2 katrilyon dolar para girdi, devletin kasasına. Bunun karşılığında devlet eliyle yapılan sadece bölünmüş yollar. Türkiye bütün projelerini yandaş müteahhite yaptırdı. Yandaşlar zengin edildi. Büyük projeleri devlet yapmalıydı. Köprülerden geçen de para ödüyor, geçmeyen de. Müşteri garantisi verilmiş köprüler, müşteri garantisi verilmiş hastaneler. İlk defa bu ülkede bir Cumhurbaşkanı'nın, millete müşteri gözüyle bakıldığı görüldü.

"HER YIL 50 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPACAĞIZ"

Devlet fabrika yapması gerekirken, eğitimi tanzim etmesi gerekirken, en çılgın proje Millet Kahveleri oldu. Erken sanayisizleşen Türkiye, üretimden kopan Türkiye... Üretimi merkeze koyamazsanız, gençleriniz işsiz kalır. Biz sadece üretim ekonomisini, hem tarımda, hem sanayide en öne koyacağımıza söz veriyoruz. Her yıl 50 milyar dolar yatırım yapacağız, herkese iş imkanı sağlayacağız. Gençlerimize ya iş vereceğiz, ya maaş bağlayacağız.

KAYNAKLAR ÇOK NET

Ekonomik vaatler için sadece kaynağı bana soruyorlar. Tam 4 milyon Suriyeli mülteci var. Herkes vatanında mutlu, herkes vatanında özgürdür. İlk iş olarak Suriye ile olan ilişkileri düzelteceğiz. Suriyeli kardeşlerimizi memleketlerine geri göndereceğiz. Emevi Camiisi'nde namaz kılınamadı ama biz seneye Ramazan Ayı'nda, Suriye'de kardeşlerimizle iftar yapacağız. Suriyelilere 150 milyar TL para harcadı bunu kaynak olarak koyalım cebe.

Lüks araç kiraları var, bakanların çocuklarının bindiği 8 milyar TL bunun gideri; onu da koyun cebe.

TRT'yi satacağım dedim. Sizin cebinizden her yıl 2,5 milyar TL çıkıyor. Ahmaklar para kazanıyor sizin üstünüzden. Onu da atın cebinize.

Sayın Binali Yıldırım, bana birden bağırmaya başladı 'TİKA'yı satacak' diye. Satmayacağız, ama inceledik. TİKA yıllık 8 milyar dolar para harcıyor. 6,5 milyar dolarını halk veriyor. Bunları nereye harcadılar diye baktığımızda faturası yok. Ama baktık ki Kamboçya'ya okul yapmışlar, Muş'taki okullarla karşılaştırdık bu okulları yazık bizim milletimize yazık!

Ben her yerde söylüyorum, Türkiye'nin potansiyeli var. Genç, eğitimli, üretken nüfusa göre eğitim sistemi tanzim etmemiz lazım.

Seçime gidiyoruz. Son 1 haftadır sanki seçime değil, savaşa gidiyormuşuz gibi davranıyorlar. Biz sadece bir seçime gidiyoruz.

"KÖYLÜ ZARAR GÖRMEYECEK"

Bütünleşmiş şehir meselesinin yanlış olduğunu Erdoğan'a söyledim. Bunun köylüye zarar vereceğini anlattım. Ama gereğini yapamadık. 24 Haziran'dan sonra gündemimize alacağız, projelerimiz içinde var.

Göçmenlere, "Çifte vatandaşlığınız var, ticaret yapmaya çalışıyorsunuz. Bir şeyler getirdiğinizde vergi sistemi devreye giriyor. Ona da bakacağız."

"İYİ PARTİ OLMASAYDI..."

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener, Bursa mitinginde yaptığı konuşmada, "İYİ Parti kurulmasaydı bugün bu seçimde Cumhurbaşkanlığı için, meclis için Erdoğan'ın kaç puanla birinci turda geçiyor olduğunu konuşacaktık" dedi. 

24 Haziran seçimleri kapsamında Bursa Gökdere Meydanı'nda vatandaşlarla buluşan Akşener, "Bursa'da olmak, sizinle beraber olmak, bayram günü burasını doldurmanız, şeref vermenizle beni yüreğimden vurdunuz. Bayram günü buradasınız. Bu benim için vebaldir. Hakkınızı helal edin" diyerek sözlerine başladı. 

24 Haziran'da yapılacak seçimlerin 'baskın' olduğunu ifade eden Akşener, "Madem her şey çok iyiydi biz neden seçime gidiyoruz? Bursa 16 yıldır iktidar partisine güvendiğini ortaya koyuyor. Bursa'nın sanayisi mi gelişti? Bursa'nın gençlerine iş mi bulundu? Bursa'da genç işsizliğinin olmaması gerekiyordu. Sanayici üretimde dünya ile rekabet eder hale mi döndü? Bunlar olmadıysa yolun sonu görünüyor demektir. İYİ Parti kurulmasaydı bugün bu seçimde Cumhurbaşkanlığı için, meclis için Erdoğan'ın kaç puanla birinci turda geçiyor olduğunu konuşacaktık. İYİ Parti var, Erdoğan ve herkes aziz milletimize proje anlatıyor. Bu başlı başına İYİ Parti'nin Türkiye'ye büyük katkısıdır. İlk defa bu seçimde çiftçiler, gençler, eğitim, sanayi, üretim, memurun durumu konuşuluyor" diye konuştu. 

"Cumhurbaşkanı seçilir seçilmez Suriye ile olan ilişkileri düzelteceğiz" 

Projeler hazırlayan bir parti olduklarını ifade eden Akşener, "16 yıldır 2 trilyon dolar hepinizin vergilerinden para toplandı. 70 milyar dolara Türkiye'nin bütün varlıkları satıldı. 24'ünde gereğini yapacağız. Bunun karşılığında sadece ve sadece yapılan bölünmüş yollar. Yollar, köprüler, tüp geçitler, şehir hastaneleri vatandaşın ihalede birim maliyeti olan ortaya koyduğu ihale sistemiyle yandaş müteahhitler zengin edildi. Bunları devlet yapmalıydı. Köprülerden geçen de geçmeyen de para ödüyor. Herkese eşit adalet devletin görevidir. Devlet bu büyük yatırımları yapması gerekirken, fabrika yapması gerekirken, bu seçimin en flaş, en çılgın projesi millet kahveleri oldu. Devlet kura kura kahve kuruyor size. Devlet gencine iş bulmak zorundadır. İş bulana kadar biz gençlerimize '500 lira vatandaşlık maaşı bağlayacağız' dedik. Erdoğan başta olmak üzere pek çok Cumhurbaşkanı adayına televizyonlarda vaatleriyle ilgili soru sorulmuyor. 4 televizyon kanalında bana soruyorlar kaynağın nerede olduğunu. Türkiye'nin potansiyeli, 25 milyon öğrencisi var. Pek çok dünya ülkesinin nüfusundan fazla. Bu nüfusu Türkiye'nin geleceğinde tuğla kurmak üzere yönetmek lazım. Projelerimize paylaşarak yürümek yerine son bir haftada Türkiye sanki savaşa gidiyor gibi cümleler kuruluyor. Başbakan Yıldırım bize 'satılmış, gayri milli' dedi. Alt tarafı bir seçime gidiyoruz, savaşa çevirmenin mantığı nedir? Bursa'nın AK Parti'ye kırmızı kart gösterdiği için oluyor bunlar. Dış politikada Suriye'nin iç işlerine elini soktu, 4 milyon Suriyeli mülteci var. Herkes vatanında özgürdür. İlk iş olarak Cumhurbaşkanı seçilir seçilmez Suriye ile olan ilişkileri düzelteceğiz. 4 milyon mülteciyi vatanlarında rahat etmeleri için memleketlerine geri göndereceğiz" dedi.

"Bir kamyon ahmak zengin oluyor" 

TRT için her yıl 2.5 milyar Türk Lirası vatandaşın cebinden çıktığını öne süren Akşener, "Bir kamyon ahmak zengin oluyor TRT'de. Her yıl 2.5 milyar TL cepte kalacak. Satışında elde edilen para da cepte olacak. Hırsızlıkların önüne geçeceğiz, ceplerinde ne varsa da alacağız. Başbakan Binali Yıldırım bana bağırmaya başladı. Ben 'TİKA'yı satacağım' demedim. Benim söylediğim 'devletin tüm kurumlarını yeniden gözden çıkaracağız' şeklinde bir cümle. Satma işlemi nereden çıktı diye bir baktık, aklı sıra beni TİKA ile vuracak. Biz TİKA'yı inceledik, TİKA yıllık 8 milyar dolar para harcıyor. 6 buçuk milyar dolar hazineden verilen para. Nereye para harcanmış diye baktığımızda bu kadar paranın harcandığı yerleri bulamadık. Kamboçya'da okul yapmışlar, burada bazı yerlerde yapılan okullarla karşılaştırdım, haram olsun haram" şeklinde konuştu. 

"Belinde silahı olanlara kafayı kaldırmışım"

Konuşmasının ardından Akşener, partisinin milletvekili adaylarını tanıttı. Akşener'e bir çocuk bayramda topladığı 55 TL'lik harçlığını çiçekle birlikte verdi. 

Cumhurbaşkanı adayı Akşener, Bursa'da bir süre önce seçim çalışmaları sırasında çıkan arbedede yaralanan bir kişiyi sahneye alarak, "Bize sürekli saldırı yapıldı ve kardeşim de yaralandı. Biz bu tür konularda boyun bükenlerden değiliz. Belinde silahı olanlara kafayı kaldırmışım, şimdi ki kolpacılara kafayı bükmem. Biz bir seçime gidiyoruz. İYİ Parti'liler kendilerini feda ediyor. Bunun daha sonra yargıyla, adaletle hesabının nasıl sorulacağını göreceksiniz" diye konuştu. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!