Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Memur-Sen'den baroya ziyaret

Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi Numan Şeker, yeni anayasanın milletin anayasası olacağını söyledi.

Memur-Sen'den baroya ziyaret

Memur-Sen Bursa İl Temsilciliği, göreve yeni gelen Bursa Baro Başkanı Zekeriya Birkan'ı ziyaret etti. Memur-Sen olarak Türkiye'de 550 bin üyesiyle en büyük sivil toplum örgütü olduklarını hatırlatan Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi Numan Şeker, cumhuriyet tarihinde bu rakamları yakalayabilen başka bir sivil toplum kuruluşunun olmadığının altını çizdi.

Şeker, kuruluş gayelerinin kamu çalışanlarının ekonomik, sosyal özlük haklarını geliştirerek en iyi duruma getirmek olduğunu ifade ederek, "Diğer STK'lardan farklı olarak biz toplum için yapılan projelerde hakkın ve halkın yanında olarak başka ne üretebiliriz bunun için mücadele ediyoruz. Şu an gündemimizde anayasa var; 54 bin kişiyle yüz yüze gerçekleştirdiğimiz bir anket çalışmasıyla, yeni anayasanın nasıl olması gerektiğini ortaya koyan bir profil çıkardık. Geçtiğimiz 12 Eylül'de de bu anketin sonuçlarını kamuoyuyla paylaştık. Ortaya çıkan sonuç bu milletin sivil bir anayasa istediğidir" dedi.
Kamu çalışanları adına örgütlenmenin önünün açıldığı, örgütlenme yasaklarının kaldırıldığı bir anayasa istediklerinin belirten Şeker, "Bizim anayasa teklifimizde en azından yargı mensuplarının, TSK'da çalışan sivil memurların, meclisteki memurların sendikalı olmasını arzu ediyoruz; bununla ilgili adımlar atıldı ancak toplu sözleşmeyle ilgili sıkıntılarımız devam ediyor. Referandumda toplu sözleşme hakkı geçti. Anayasal bir hak var; ancak yasa yok" diye konuştu.
Toplu sözleşme konusunda kamu hakem kurulunun sıkıntı teşkil ettiğini belirten Şeker, "Siyasal iktidar gücü dağıtmak istemiyor, bu gücü yine kendinde toplamak istiyor. Dört üye kamu sendikalarından, dört üye hükümetten, üç üye de bağımsız olsun istiyoruz. Hükümet son sözü kendisi söylemek istiyor biz de bunu asla kabul etmiyoruz" diyerek tepkilerini dile getirdi.
Şeker, ilk defa millete sorulan bir anayasa yapma şansları olduğuna dikkat çekerek, "Bu anayasayı yapmak herkesin sorumluluğudur; herkesin elini taşın altına koyması lazım. Bunun yanında önemli olan bir diğer husus, bu anayasayı uygulayacak olanların düşünce yapısının da değişmesi gerekiyor; yoksa yeni anayasa yapmakla yapmamak arasında bir fark olmaz. Yeni eni anayasa toplumun her kesimini kapsamalı. Bu anayasa AKP anayasası değil, milletin anayasası olacak" dedi.
Baro Başkanı Zekeriya Birkan ise, anayasaların iki şekilde yapıldığını, siyasi iradenin dayatmalarıyla oluşan anayasalarla bugünlere gelindiğini söyledi. Birkan, "Bugün toplum iradesiyle yeni bir anayasa yapma şansımız var" diye konuştu. Bugüne kadar yapılan anayasaların olağanüstü durumlarda yapıldığını hatırlatan Birkan, anayasaların ruhunun yasalara da yansıdığını ifade ederek, "Eğer anayasanız toplumun refahını, önceliklerini, isteklerini kapsamıyorsa, yapılan yasalar da söz konusu özelliklerden yoksun olarak ortaya çıkar" şeklinde konuştu.
Yapılacak olan yeni anayasanın eksikleri, yanlışları olabileceğinden bahseden Birkan, yine de şu ana kadar yapılan darbe anayasalarından çok daha iyi bir anayasa hazırlanacağından şüpheleri olmadığının altını çizdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!