Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Meksika'da 5 bin mağara resmi bulundu

Meksika'da bir mağarada erken avcı-toplayıcı döneme ait olduğu belirtilen 5 bine yakın resim bulunduğu açıklandı. ABD-Meksika sınırı yakınlarındaki bu resimler arkeologlar için de sürpriz oldu.

Meksika'da 5 bin mağara resmi bulundu

Meksika-ABD sınırına yakın bir bölgede erken avcı-toplayıcı döneme ait 5 bine yakın resim bulundu. Meksika'nın kuzey doğusunda araştırma yapan arkeologlar buldukları bu resimler karşısında şaşkına döndü. Çünkü bu bölgede daha önce yerleşim olduğuna dair herhangi bir bilgi yoktu.

Meksika'nın kuzey doğusunda bulunan Burgos bölgesinde mağara duvarlarına çizilmiş ve bozulmadan günümüze kadar kalmış toplam 4926 adet resim bulunduğu belirtildi.

Daha çok kırmızı, sarı, siyah ve beyaz renklerin kullanıldığı mağara resimlerinin bulunduğu bölgenin şimdiye kadar yerleşim alanı olarak kullanılmadığına dikkat çekildi. Bulunan duvar resimlerinin yaşlarının ise hesaplanması gerekiyor.  Bulunanlar arasında insan, geyik, sürüngenler, kırkayak ve gökyüzü resimler var. 

Çizimlerin San Carlos Dağları'nda yaşadığı düşünülen avcı ve toplayıcı en az üç gruba ait görüntüler olduğu tahmin ediliyor. Uzmanlar mağaralarda çizimlerin dışında hiçbir alete rastlanmadığını da belirtiyor.

Sadece bulunan bu çizimlerde, Tamaulipas eyaletinde daha önce görülmemiş 'Atlatl' adı verilen bir av silahının görüntülendiğine dikkat çekiliyor.

Bulgular Meksika Ulusal Tarih Müzesi'nde düzenlenen arkeoloji toplantısında da kamuoyu ile paylaşıldı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!