Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Meksika 68 sınır geçiş noktasında kontrolleri artırıyor

Meksika'da kontrollerin yetersiz olduğu 68 sınır geçiş noktasında güvenliğin artırılacağı bildirildi.

Meksika 68 sınır geçiş noktasında kontrolleri artırıyor

Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, yaptığı açıklamada,  ülkenin güney sınırındaki düzinelerce geçiş noktasında kontrollerin yetersiz  olduğunu ve yetkililerin yasa dışı göçmen akışının önüne geçmek için bu  noktalarda kontrolleri ve güvenlik önlemlerini artıracağını belirtti.

Kontrollerin gevşek olduğu 68 sınır geçiş noktası tespit ettiklerini  dile getiren Lopez Obrador bu durumu düzeltme sözü verdi.

Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, Ulusal Muhafız Teşkilatı  birliklerinin yanı sıra 825 göçmenlik danışmanı ve 200 sosyal yardım yetkilisinin  salı günü güney sınırında görevlendirilmeye hazır olacağını söyledi.

Bakan Ebrard ayrıca, Birleşmiş Milletleri ve uluslararası toplumu,  Meksika'ya göçü kontrol altına alma ve insan kaçakçılığıyla mücadelede yardımcı  olmaya çağırdı. 

Ebrard, geçen hafta, ABD'li yetkililerle yapılan görüşmeler sırasında  6 bin ulusal muhafızın Guatemala sınırına konuşlandırılacağını ifade ettiklerini  aktarmıştı. 

Lopez Obrador tarafından, ülkede federal emniyetin yerine kurulan  Ulusal Muhafız Teşkilatı, federal polis ile askeri inzibat personelinden  oluşuyor.

Trump'tan Meksika'ya "göçmen vergisi" tehdidi  

ABD yönetimi, geçen ayın sonunda, Latin Amerikalı yasa dışı  göçmenlerin Meksika üzerinden ABD'ye girişini engelleyebilmek amacıyla bu ülkeye  yüzde 5 gümrük vergisi uygulayacağını açıklamış, daha sonra anlaşmaya varan  taraflar bu adımdan kaçınmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!