Meclis'te twitter yasağına açıklama geldi

TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı'ndan yapılan açıklamadae Meclis'te personelin twitter kullanımına ilişkin herhangi bir yasağın söz konusu olmadığı bildirildi.

Meclis'te twitter yasağına açıklama geldi

TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı'ndan yapılan açıklamadae Meclis'te personelin twitter kullanımına ilişkin herhangi bir yasağın söz konusu olmadığı bildirildi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis İnsan Kaynakları Başkanlığı'nın, milletvekili danışmanlarını "sosyal medya mesajları" konusunda uyardığını açıkladı.

İnsan Kaynakları Başkanlığının gönderdiği yazıyı "tehdit"olarak niteleyen Altay, "Meclis Başkanı bu tehditi geri çekmelidir" çağrısı yaptı.

UYARI ADI ALTINDA TEHDİT

CHP Grup Başkanvekili Altay yazılı açıklama yaptı ve  Meclis İnsan Kaynakları Başkanlığı'nın 26 Ağustos'ta milletvekili ve grup danışmanlarına yazı göndererek, uyarı adı altında tehdit içerikli bir bildirimde bulunduğunu öne sürdü.

Yazıdaki uyarıların Meclis Başkanlığı İdari Teşkilatı Kanununu ile Devlet Memurları Kanununa dayandırıldığını belirten Altay, "Bu uyarı Türkiye'de son dönemlerde yaşanan gelişmeler bağlamında tam bir işgüzarlık ve dalkavukluk olarak algılanmaktadır" dedi.

Danışmanın öncelikli görevinin birlikte çalıştığı milletvekilinin siyasi mesajlarını, faaliyetlerini her türlü iletişim araçlarını kullanarak kamuoyuyla paylaşmak olduğunu savundu.

Yazıda, "Elektronik ortamda veya sosyal medya üzerinden işlenmesi disiplin sorumluluğunu kaldırmamaktadır" ifadesinin de yer aldığını belirten Altay, "Sosyal medyadan duyulan rahatsızlığa karşı kendilerince tedbir aramaları yakışıksızdır ve hadsizliktir" dedi.

TBMM'DEN AÇIKLAMA GELDİ

TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı'ndan yapılan açıklamada ise Meclis'te personelin twitterkullanımına ilişkin herhangi bir yasağın söz konusu olmadığı bildirildi.

Açıklamada, bugün bir gazetede, "Meclis'te Twitter Yasağı" başlığıyla yayımlanan ve yanlış anlaşılmalara yol açabilecek nitelikte haber üzerine açıklama yapma gereğinin duyulduğu belirtildi.

Söz konusu haberde, TBMM yönetimince, parti ve milletvekillerinin danışmanlarına, "görevinizle ilgili gizli bilgileri yayımlamayın ve açıklamayın uyarısı yapıldığı, bu bilgileri sosyal medyaya yayan ve yasağa uymayan danışmanların cezalandırılacağı ve sosyalmedya yasağı getirildiği"nin iddia edildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı Kanunu'nun 30'uncu maddesine göre yasama faaliyetleri ile ilgili özel bilgi ve ihtisas gerektiren konularda, siyasi parti grup başkanlıklarında ve yasama faaliyetlerinde milletvekillerine yardımcı olmak üzere personel istihdam edilmektedir. Yine aynı madde uyarınca bu personelin çalışma usul ve esasları TBMM Başkanlık Divanı tarafından belirlenmiştir.

Kurumumuzda bu şekilde istihdam edilen personel, memur ve açıktan sözleşmeli olarak görev yapmaktadır. Başkanlık Divanı'nca, çalışma disiplini ile ilgili konularda söz konusu personelin tamamı memur olarak kabul edilerek Devlet Memurları Kanunu'nun disiplinle ilgili hükümlerine tabi kılınmış, bazı konularda da özel hükümler getirilmiştir.

Son günlerde bu statüde istihdam edilen personelden bazılarının, siyasi parti ve milletvekilleriyle ilgili kimi zaman hakarete varan beyanlarını, özellikle sosyal medyaüzerinden kamuoyu ile paylaştıkları yönünde önce CHP, daha sonra AK Parti'li milletvekillerince şikayetler iletilmiştir. Bunun üzerine çok fazla sayıda personelin hak kaybı ve mağduriyete uğramamaları için imzalanan sözleşme metinlerinde de yer alan hükümler, yazı ile kendilerine hatırlatılarak daha dikkatli davranmaları sağlanmak istenmiştir. Söz konusu yazı ile bu konuda yeni bir kural getirilmemiş olup Devlet Memurları Kanunu'nda ve Başkanlık Divanı'nca kabul edilen usul ve esaslarda yer alan hükümlere dikkatleri çekilmiştir. Söz konusu usul ve esaslara http://www.tbmm.gov.tr/genser/esaslar.htm adresinden ulaşılabilmesi mümkündür. Ayrıca TBMM'de twitter kullanımına ilişkin herhangi bir yasak kesinlikle söz konusu değildir."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!