Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Meclis'te Kafirun Suresi kavgası

Meclis, Suriye'den gelen top mermilerine karşı geçen hafta çıkardığı "yabancı ülkelere asker gönderme" tezkeresinin ardından Kuzey Irak'a sınırötesi operasyon yetkisini bir yıl uzattı.

Meclis'te Kafirun Suresi kavgası

Bir yıllık uzatmalarla 2007'den beri hükümete kesintisiz olarak verilen sınırötesi operasyon yetkisi altıncı yılına girdi. Türk Silahlı Kuvvetleri, 17 Ekim 2013'e kadar Kuzey Irak'ta sıcak takip, kara operasyonu ve hava bombardımanına devam edebilecek. Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmede tezkere Ak Parti, CHP ve MHP'lilerin oylarıyla kabul edildi. BDP karşı çıkarken, destek vermeyen bazı CHP'liler oylamada Genel Kurul'a girmemeyi tercih etti. Görüşmeye parti liderleri ile bakanların büyük bölümü katılmadı.

Davutoğlu altın değerinde

Genel Kurul'da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na dönük eleştirilere yanıt veren Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Konyalılar, Ahmet Davutoğlu'nun nasıl bir altın olduğunu bilir. Ahmet Davutoğlu, aklının zekatını kime verse ömür boyu içinde bulunduğu topluluklarda başarılı görünmek için yeter. Sıfır sorun bir amaçtır. Gerçek bununla örtüşmüyor olabilir, ama amacımız budur" dedi.

Bu Meclis'te kafir yok

Yılmaz'ın şehitlerin ölümsüzlüğünü anlatırken Kuran-ı Kerim ayetlerinden ve özellikle Kafirun Suresi'nden alıntı yaparak, "Biz kimsenin inancını sorgulamıyoruz, senin dinin sana, benim dinim bana. İstediğin gibi inan. Herkes de inanmak zorunda değil" demesi tartışmaya neden oldu. CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, "Kendinizi evliya yerine koyup diğer insanların inancını sorgulamak sizin haddinize mi düşmüş? Sizin göreviniz Türk savaş uçağını kimin, nasıl düşürdüğünü açıklamak. Bu uçak sapanla mı düşürüldü? Siz devlet adamlığınızı yapın. Kafirun Suresi kafirlere yöneliktir, bu Meclis'te kafir yok, aynen ona iade ediyorum. Onu kendisi okusun, AKP grubuna okusun" dedi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, "Sanki bizim inancımız farklıymış gibi söyledi, aynen kendisine iade ediyorum. 'Şehitler ölmez vatan bölünmez' diyenleri töhmet altında bırakan sizsiniz. Başbakan diyor ki 'şehitlerin yaygaraları.' Şehit acısı ona göre yaygara. Oslo'da şehitler ölür vatan bölünür diye aynı masayı kuran da sizsiniz" dedi.

Özel evinde oturmuyor

Bakan Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'i savunurken de "Bu ülkenin Genelkurmay Başkanı evinde oturmuyor, Ankara'da durmuyor, görevinin başında. Nerede bir tehdit varsa görevinin başında. 'Suriye sınırına neden gitti' deniyor. Suriye'den bir ateş geliyor. Kaç kişinin ölmesi lazım ki sen Genelkurmay Başkanı'nı orada görmek istiyorsun" diye konuştu.

Barzani'ye sitem

Yılmaz, tezkereyle ilgili "Şayet Irak'ta gerçek ve tam bir devlet otoritesi olsa terör faaliyetlerini önlemesi gerekir. Keşke Irak'ın bir parçası olan Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetimi kendi topraklarından bize yönelen tehdidi dostluğa kardeşliğe yakışır şekilde önlemiş olsa. Ama bu yok. Terör bugünden yarına hemen ortadan kalkacak değildir. Terörü kullanan güçler, böylesine ucuz bir taşeronu yerine yenisini koymadıkça, daha etkilisini bulmadıkça kolayca elden çıkarmazlar" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!