Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'Meclis arkamızda durursa başarılı oluruz'

Türkiye'nin ilk ombudsmanının ilk mesajı, kendisini bu göreve getiren Meclis'e yönelik oldu. NTV'ye konuşan Kamu Başdenetçisi Mehmet Nihat Ömeroğlu, "Meclis arkamızda durursa başarılı oluruz" dedi.

'Meclis arkamızda durursa başarılı oluruz'

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye'nin ilk Kamu Başdenetçisi seçilen Mehmet Nihat Ömeroğlu NTV'ye verdiği demeçte, "Demokratik bir seçime girdim. Zaten yabancı olmadığım bir yapıydı. Üç yıl ombudsmanlık üzerine araştırmalar yaptım" dedi.

Aynı zamanda eski Yargıtay üyesi olan Ömeroğlu, ombudsmanlık kurumunun bağımsız ve tarafsız olacağını, dünyadaki 150 ülkede de başarıyla görevini yürüttüğünü kaydetti.

"Meclis'in arkamızda durması gerekiyor" diyen Kamu Başdenetçisi Mehmet Nihat Ömeroğlu, Parlamento'yu gönderecekleri raporlar konusunda şimdiden titiz olmaya çağırdı.
Haberin devamı ↓reklam

Ömeroğlu, "Ombudsmanlıkla birlikte kamu hizmetlerinde şeffaflık gelecek. Hesap verebilirlik gelecek. Hem birey kendi tasarrufunun hukuka ne kadar uygun olduğunu anlayacak, hem de kamuyla ilgili şikayeti yersiz ise, kamu görevlisi mutlu olacak" şeklinde konuştu.

'YA DÜZELTİN YA GEREKÇENİZİ GÖSTERİN'
Uyuşmazlıklarda kamu görevlisinin hatalı bulunması durumunda, kamu kurumunu uyaracaklarını dile getiren Başdenetçi Mehmet Nihat Ömeroğlu, "Yanlışı, ya düzeltin ya da bununla ilgili gerekçe gösterin diyeceğiz" dedi.

Ömeroğlu, vatandaşların kamu kurumlarıyla yaşadıkları uyuşmazlıklar için kamu başdenetçiliğine başvurularının çok kolay ve maliyetsiz olacağını dile getirdi.

Ömeroğlu, "İsterlerse bir elektronik postayla bile bize ulaşabilirler. Ancak sonuçtan tatmin olmazlarsa yargıya gitme hakları var. Biz onlara bir yön çizmiş olacağız" şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!