MB tam özerk olsa faizleri artırırdı

Ünlü ekonomist Prof. Daron Acemoğlu, Merkez Bankası'nın direnmesine rağmen hala yarı özerk olduğunu savundu.

MB tam özerk olsa faizleri artırırdı

 

Dünya'dan İbrahim Ekinci'nin haberine göre MIT Economics'ten ünlü Profesör Dr. Daron Acemoğlu, merhum işadamı Kadir Has adına verilen ödülü almak için Türkiye'deydi. Bilim eğitim alanında verilen üstün başarı ödülü ona verildi. Ödül töreni sonrasında Acemoğlu, bir grup gazetecinin sorularını cevapladı. ABD, AB ve Türkiye üzerine değerlendirmeleri oldu. Acemoğlu'na daha çok söz vermek için, aldığım notları aynen aktarıyorum:

EKONOMİK BÜYÜKLÜK HEDEFLERİ KOYMAK YANLIŞ
2023 hedeflerine ulaşılamaz. Hedef yapmak, perspektif olarak Türkiye ekonomisinin büyüklüğü ile ilgili hedefler koymak yanlış. Kaynaklarla, Türkiye insanıyla hedefler konulmalı. Ekonomi büyümüş ama insanlar hala fakir, ne önemi olur? Az gelişmiş bölgeleri de kapsayan bir gelişme politikası olmalı. Ne kadar açık bir ekonomi var, fırsatlar herkese eşit şekilde açık mı? Ekonomi büyüyor ama Türkiye'nin yarısı gelişemiyorsa, bu ekonomi başarı değil.

MERKEZ BANKASI'NIN YARI ÖZERKLİĞİ DE YIPRANIYOR
Özerk kurumlar önemli. Kemal Derviş döneminde dahi Türkiye'deki özerk kurumlar tam özerk olamadı. Hükümetin çok fazla kuvveti var. Para politikasının güvenilir olması çok önemli. Kimse Bernanke'ye 'Sen şunu yap' diyemez. Ancak Türkiye'de son birkaç yıldır yarı özerklik de yıpranıyor. Özerk kurumlar tabi kafalarına göre iş yapmayacaklar. Merkez Bankası için enflasyon hedefi, finansal riskler, SPK için yolsuzluğu ortadan kaldırmak... Bunlar teknokratik olarak yapılacak şeyler.

ÖZERK OLSA FAİZLERİ ARTIRIRDI
Ne yazık ki bütün politikacılar kudreti eline almak istiyor. Şu anda merkez bankası direniyor ama vurgulayalım ki hala yarı özerk. Tamamen özerk olsa bu cari açıkta faizleri artırırdı. Krizde değişik bir kombinasyon uyguladı. Faizleri düşük tuttu ama kredileri de tutarak balon ekonomisinin önüne geçti. Yaratıcı bir politikaydı. Yine de be karar veren kurumda olsaydım, kredileri tutalım ama biraz da faiz artıralım derdim. Merkez bankası cesaretle kurumsallaşmaya çalışıyor. Her şey ne kadar kurumsallaşırsa belirsizlik o kadar azalır. Bir diktatör seçelim o herşe karar versin denilemez. Ya diktatör kötü çıkarsa? Kontrolden çıkarsa ne olacak. Modern demokrasinin özelliği kuvvetler ayrılığıdır. Yabancı sermaye yeteri kadar gelmiyor. Hükümet projelerinin şirketlere verilmesi süreci açık olmadıkça da negatif etki olur. Obama'nın 'Şu projeyi General Motors'a verin' dediğini düşünebilir misiniz?

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!