Mattis'ten S-400 yanıtı

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Hindistan'ın uzun zamandır "bağlantısız" ülke statüsünden kaynaklı Rusya'dan silah aldığını ancak ABD ile Hindistan'ın stratejik menfaatlerinin giderek aynı çizgiye geldiğini söyledi.

Mattis'ten S-400 yanıtı

Mattis, ABD Savunma Bakanlığında (Pentagon), Hindistan Savunma Bakanı  Nirmala Sitharaman ile bir araya gelmeden önce gazetecilerin sorularını  yanıtladı.

Hindistan'ın Rusya'dan S-400 aldığı hatırlatılarak ABD'nin bu ülkeyi  Rusya yaptırımlarından muaf tutup tutmayacağına ilişkin bir soruya Mattis,  "Hindistan yıllardır aynı. Bağlantısızlar statüsü deniliyor. Rusya'dan çok silah  aldılar. Aramızda artan bir stratejik menfaat eşleşmesi söz konusu." cevabını  verdi.

ABD Kongresinin geçen yıl çıkardığı "Amerika Düşmanlarına Yaptırımla  Mücadele Yasası" (CAATSA), Rus savunma ve istihbaratıyla ilişkili kurum ve  kuruluşlarla iş yapan üçüncü ülke ve şirketlere de yaptırım uygulanmasını  öngörüyor.

Hindistan, Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi alımının yanı sıra  envanterinde Rus yapımı "Mig-21", "Mig-27", "Mig-29" ile "Su-30" tipi savaş  uçaklarını bulunduruyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!