Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mardin film festivali başlıyor

SineMardin 8. Uluslararası Mardin Film Festivali 31 Mayıs'ta başlıyor.

Mardin film festivali başlıyor

 

 

7 Haziran'a kadar sürecek festival açılışını Iraklı genç yönetmen Karzan Kader'in Neredesin Süpermen?/ Bekas filmi yapacak. Daha önce Bahman Gobadi'yi ağırlayan festivalin bu yılki konukları arasında yine İran'dan yönetmen Mania Akbari de bulunuyor. Festivalin Maeksika ve Avusturya'dan da konukları var.

Festival'de Elif Refiğ'in Ferahfeza, Reha Erdem'in Jîn, Ömer Ercan'ın Toprağa Uzanan Eller, Yeşim Ustaoğlu'nun Araf, Erdem Tepegöz'ün Zerre iisimli filmleri de izlenebilecek.

MÜLTECİ OLMAK

Bu yılki SineMardin'in içeriğinde Mülteci Olmak alt başlığı bulunuyor. Bölgedeki mülteci sorunundan doğrudan etkilenen ve şu an 20 binden fazla mülteciye ev sahipliği yapan Mardin'de, SineMardin süresince bu kapsamda film gösterimleri ve etkinlikler düzenlenecek.

ONUR ÜNLÜ DE FESTİVALDE

Son yıllarda Türkiye'deki en özgün çalışmaların altında imzası bulunan yönetmen Onur Ünlü, son lmi Sen Aydınlatırsın Geceyi ile SineMardin'in konukları arasında yer alıyor. Filmin oyuncularından Ali Atay, Serkan Keskin ve Ahmet Mümtaz Taylan'ın da katılacağı lm gösterimlerinin ardından, izleyici ile söyleşi gerçekleştirilecek.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!