Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Malta Hükümeti, Prens George'a hediye edilen köpek balığı dişini geri istiyor

Doğa programlarının efsanevi sunucu ve yapımcısı Sir David Attenborough'nun Kensington Sarayı'ndaki buluşmada Prens George'a hediye ettiği köpek balığı dişi, uluslararası bir mesele haline geldi. Attenborough'nun 1960'larda bir Malta gezisinde bulduğu fosilin iadesi için Malta Kültür Bakanı çalışma başlattı.

Malta Hükümeti, Prens George'a hediye edilen köpek balığı dişini geri istiyor

Doğa programlarının efsanevi sunucu ve yapımcısı Sir David Attenborough, hafta sonu Prens William, Kate Middleton ve üç çocuğuyla bir araya gelmişti. Attenborough için, İngiliz basını "çocukların en sevdiği ünlü" nitelendirmesini yapmıştı. Bu tanışma esnasında Attenborough'nun Prens George'a bir köpek balığı dişi hediye ettiği ve bunun da 94 yaşındaki programcının 1960'lı yıllarda bir Malta gezisinde bulduğu diş olduğu öğrenilmişti.

Malta, haberin ortaya çıkmasının ardından Attenborough'nun Prens George'a heiye ettiği dişi geri istiyor. Deneyimli yayıncının 1960'lı yıllarda ailece gittiği tatilde bulduğu dişin, üç milyon yıldan daha uzun bir süre önce yaşamış ve 15 metreye kadar boyu olduğuna inanılan, soyu tükenmiş bir megalodon (büyük beyaz köpek balığının uzak kuzeni) fosili olduğu düşünülüyor.

Malta'nın Kültür Bakanı Jose Herrera, köpekbalığı dişi fosilini ulusunun miras koleksiyonuna kazandırmak istediğini söyledi. Times of Malta gazetesine konuşan Herrera, "Malta doğal mirası için önemli olan, yurt dışında bulunan ve geri alınmayı hak eden bazı eserler var. Tarihi ve sanatsal eserlere doğal olarak çok fazla önem veriyoruz. Ancak doğa tarihimizde her zaman durum böyle değil. Bu tutumda bir değişikliği gerçekleştirmeye kararlıyım" dedi.

Malta'da Kültürel Miras Yasası'nın 2002'de yürürlüğe girmesinden bu yana "jeolojik öneme sahip nesnelerin" çıkarılması yasaklandı.

Ancak bakanın çıkışı, ülkesinde bir kesim tarafından eleştiri konusu oldu. Köpekbalığı dişinin iadesinin öncelik olamayacağı belirtilerek, hükümetin, ülkeyi rahatsız eden yolsuzluk iddialarına odaklanması istendi.

Öte yandan Instagram'da en hızlı 1 milyon takipçiye ulaşma rekorunu Jennifer Aniston'ın elinden alarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Sir David Attenborough, Prens William ve ailesiyle buluşmasında yakında yayınlanacak olan yeni filmi A Life On Our Planet'i izleterek film üzerine sohbet etmişti. İngiltere'de neredeyse ulusal bir hazine olarak kabul edilen Attenborough, pek çok doğa belgeselinin yapımcısı ve seslendirmeni.

Attenborough 1977-2005 yılları arasında BBC'de 253 bölümlük vahşi yaşam programlarını seslendirdi. 1985'te İngiltere televizyonculuğuna yaptığı katkı sebebiyle 'Sir' unvanını aldı. Geçen yıl Dünya Ekonomik Forumu tarafından Kristal Ödül'e layık görüldü.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!