MALİYE RENAULT'U SEVİYOR MU?

Hürriyet Gazetesi otomotiv editörü Emre Özpeynirci, 'Maliye Rernault'yu seviyor mu?' başlıklı yazısıyla çok konuşulacak köşe yazısı yazdı. Özpeynirci, Maliye'nin elektrikli araçların ÖTV'sini yüzde 3'e indirerek, Bursa'da üretilen elektrikli Fluence'nin de önünü açtığını belirtti.

MALİYE RENAULT'U SEVİYOR MU?

İŞTE EMRE ÖZPEYNİRCİ'NİN YAZISI:

Amerika'yı Kasıp Kavuran Diyet Mehmet ÖZ'den!
GEÇTİĞİMİZ hafta Fethiye dönüşü uçakta Toyota CEO'su Ali Haydar Bozkurt'la konuşurken konu döndü dolaştı, Adapazarı'nda üretilen Verso'nun ticari versiyonuna geldi. Bozkurt, 4 aydır tüm onayları almalarına rağmen Maliye'den 'Bu araç ticariye benzemiyor' diye satış onay alamadıklarından bahsetti. Bu konuyla ilgili haberi pazartesi günü ana gazetede yazdım ama benim bu konuşmadan sonra Maliye Bakanlığı'nın tutumu kafama takıldı.

Biliyorsunuz daha önce Renault'un bünyesindeki Dacia markasının station wagon sınıfında yer alan Logan MVC modeli, hiç bir sorun olmadan ticari araç satış onayını Maliye'den almıştı. Verso ve Logan MCV'ye baktığımızda açıkçası Verso'nun daha fazla ticari durduğunu söyleyebilirim. Ama nasıl olduysa, Dacia'ya yapılan kolaylık Türkiye'de üretilen bir araca 4 aydır yapılmadı. Bu sadece iki markayla da sınırlı değil. Bundan 1-2 yıl önce Skoda'nın Türkiye distribütörü Yüce Auto'da Roomster modelini ticari araç sınıfına sokmak için çok uğraştı ama başarılı olamadı. Şimdi bu noktada otomotiv markaları ister istemez 'Renault'un ayrıcalığı ne?' diye düşünebiliyor. Çünkü olay sadece ticari araç sınıfıyla da kalmıyor. Maliye Bakanlığı bildiğiniz gibi elektrikli araçların ÖTV'sini yüzde 3'e indirerek, Bursa'da üretilen elektrikli Fluence'nin de önünü açtı. Ama diğer taraftan hibrid araç için yıllardır indirim isteyenler ne oldu. Hiç. Bu noktada ben Türkiye'nin en büyük otomobil üreticisi ve satıcısı olan bir markayı suçlamıyorum. Tam tersine iyi lobiyle istediklerini kopardıkları için tebrik ediyorum. Ama benim görevim ortada dolaşan bu yorumları da aktarmak. Umarım kısa zamanda Maliye bu tip söylentilerin arkasını keser.
 

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!