Makedonya'da halk sokağa döküldü

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te, Yunan ve Makedon hükümetleri arasında "isim sorununa" ilişkin varılan anlaşma protesto edildi. Yunanistan tarafında 4 bin kişinin katıldığı protesto eyleminde 8 gösterici yaralanmıştı.

Makedonya'da halk sokağa döküldü

Meclis binası önünde toplanan yüzlerce protestocu "Makedonya" ve "İsmimizi vermeyiz" sloganları attı.  Güvenlik güçlerinin yoğun önlemler aldığı protestoda, göstericiler taş ve meşaleler ile polise saldırdı. Ardından polisin gaz bombasıyla müdahalesinden sonra grup, meclis binasının önünden uzaklaştı.

"İMZALAR ATILDI"

Yunanistan ve Makedonya hükümetleri arasında "isim sorununun" çözümüne yönelik anlaşma bugün iki ülke dışişleri bakanları tarafından imzalandı.

İki ülkenin sınır bölgesinde bulunan Prespa Gölü kıyısındaki bir köyde düzenlenen törene, iki ülkenin başbakanlarının yanı sıra Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği'nden (AB) temsilciler de katıldı. 

YUNANİSTAN TARAFINDA DA TEPKİ

Yunan ve Makedon hükümetleri arasında "isim sorununa" ilişkin anlaşmanın imzalandığı alana gitmek isteyen 4 bin kişilik Yunan grup, polis ekiplerince 30 kilometre uzaklıktaki Pisoderi köyü yakınında durdurulmuş ve 8 eylemci yaralanmıştı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!