Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mahya cambazları

Bursa'da tarihi Ulucami'ye Ramazan ayını temsil eden mahyalar asıldı. Metrelerce boyundaki minarelere mahya asan ustaları vatandaşlar heyecanla takip etti.

Mahya cambazları


Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü, İstanbul'dan özel bir ekip getirterek Ulucami'ye dev bir mahya astırdı. Dev mahya şehrin büyük kısmından görülebiliyor. Metrelerce yükseklikteki minarelere mahya asan ustaları vatandaşlar heyecanla seyretti. 30 metre uzunluğundaki mahyada, "helal kazan helal ye" denilerek helal kazanmanın önemine dikkat çekiliyor.
42 senedir Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde çalışan ve 38 senedir mahya yapan baş usta Kahraman Yıldız, "Bu yıl Bursa Ulucamii'ne 'helal kazan, helal ye' yazan ramazan mahyası asmak için istanbul'dan geldik. İstanbul'da Süleymaniye, Eyüp Sultan, Sultan Ahmet ve Yenicami'ye mahyaları astıktan sonra Bursa'ya geldik. Ulucami'ye Ramazan'da ikinci bir mahya daha asacağız" dedi.
Mahyacılığı 1970'li yıllarda Sultanahmet Camii baş müezzinlerinden Hacı Ali Ceyhan'dan öğrendiğini söyleyen Yıldız, ustasının selatin camilere mahyalar kurduğunu, eskiden kandil yağı ile yakılan mahyaların cumhuriyet devrinde yağ sıkıntısından dolayı elektriğe çevrildiğini anlattı.

Mahya cambazları Mahya cambazları Mahya cambazları Mahya cambazları Mahya cambazları
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!