'Mağdurum polis bey'

Meclis bu başvuruyu konuşuyor. Üç ayrı hırsızlık suçundan yargılanarak hapis ve para cezasına çarptırılan K.S., sabıka kaydının olmamasına karşın Emniyet'teki kayıtlardan dolayı (GBT) mağdur olduğunu belirterek, bu kayıtların silinmesi için Meclis'e başvurdu. İçişleri Bakanlığı, hukuka uygun olarak yönergeye dayanarak, hırsızlık kaydı tutulduğunu bildirdi.

'Mağdurum polis bey'

İstanbul'da yaşayan K.S.'nin mağdur olduğunu iddia ederek yaptığı başvuru TBMM Dilekçe Komisyonu'nda işleme alındı. Komisyon, K.S.'nin durumuyla ilgili İçişleri Bakanlığı'ndan bilgi istedi. Bakanlık, K.S. ile ilgili Meclis'e şu bilgileri aktardı: "Konu ile ilgili yapılan araştırmada; dilekçeçinin "hırsızlık" suçundan Aydın 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde iki, Aydın 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nde bir olmak üzere toplam üç ayrı olaydan yapılan yargılaması sonucunda hapis ve para cezası aldığı öğrenildi.


Yönergeye göre...

KİHBİ Daire Başkanlığı Bilgi Sisteminde tutulan kayıtların; ilgili yönerge doğrultusunda tutulduğu, söz konusu yönerge gereğince sanık hakkında bilgi formu açılacak suç türleri belirlenmiş, aynı yönergenin 16'ncı maddesinde ise şahıslar hakkında açılmış olan bilgi formlarının iptal edilmesi düzenlendiği, buna göre dilekçe sahibinin almış olduğu ceza kararlarını da içeren ve suç sayılan fiilleri işleyenler hakkında, "adli makamlarca, beraat, ceza verilmesine yer olmadığı, davanın düşmesi veya dava zaman aşımı nedeniyle davanın ortadan kaldırılmasına karar verilmiş ve kararın kesinleşmiş olması halinde" bilgi formları iptal edilebildiği, ayrıca, aynı yönergede sıralanan suçların iptalinde; af, şartlı tahliye, adli sicil kaydının silinmesi, cezanın paraya çevrilmesi, tecil edilmesi ve ceza zaman aşımının dikkate alınmayacağı kurala bağlanmıştır.

Hukuka uygun

Dilekçeçi ile ilgili de ilgi (c) yönergenin 9/b maddesinde sayılan suçlardan olan "hırsızlık" suçundan ceza almış olması nedeniyle,

Aydın Emniyet Müdürlüğü'nce hukuka uygun olarak kayıt tutulmaya devam edilmiştir."

Yönergeyle fişleme

REFERANDUMLA kabul edilen anayasa değişikliğinde, "Herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Bu hak; kişinin kendisiyle ilgili kişisel veriler hakkında bilgilendirilme, bu verilere erişme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeyi de kapsar. Kişisel veriler, ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızasıyla işlenebilir. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin esas ve usuller kanunla düzenlenir" ifadesi eklenmişti. Adli Sicil Kanunu'na göre de cezanın infazının bitiminden 3 yıl sonra hükümlülerin sicillerini temizletebilecekleri kaydediliyor. Ancak suç işleyenlerin kayıtlarının tutulduğu Adli Sicil Arşivi ve UYAP Bilgi Sistemi dışında, emniyet ve jandarma yönergeye dayandırarak, kayıt saklıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!