Mağaradan en son çıkan doktor acı haberle yıkıldı

Tayland'da 12 futbolcu çocuk ve antrenörlerinin kurtarıldığı operasyona gönüllü olarak katılan Avustralyalı doktor Harris, acı haberi dışarıda aldı.

Mağaradan en son çıkan doktor acı haberle yıkıldı

Tayland'ın kuzeyindeki Çiang Rai eyaletinde, takım  olarak ziyaret ettikleri mağara kompleksinin girişinin sel sularıyla kapanmasının  ardından içerde mahsur kalan ve günler süren operasyonun ardından kurtarılan 12  futbolcu çocuk ve antrenörlerininsağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. 

Halk Sağlığı Müfettişi Thongchai Lertwilairatanapong, çocukların ve  antrenörün mağarada mahsur kaldıkları iki haftalık sürede aç kaldıklarını ancak  su bulabildiklerini ve "kendilerine iyi baktıklarını" söyledi.

Mağaradan damlayan yağmur sularını içebildikleri için susuz kalmayan  çocukların açlık nedeniyle ortalama 2'şer kilo kaybettiklerini ifade eden  Thongchai, dün çıkarılan 4 çocuk ve 25 yaşındaki antrenörde hafif akciğer  enfeksiyonu tespit edildiğini, ilk gruptaki 2 çocukta da aynı rahatsızlığa  rastlandığını, bu durumdaki hastalara 7 gün ilaç tedavisi uygulanacağını  bildirdi.

Tayland Başabakanı Prayuth Çan-oça, televizyondan yaptığı açıklamada,  kurtarma operasyonuna katılanlar ile yurt içinden ve yurt dışından moral destek  veren herkese teşekkür etti.

Kurtarma çalışmalarında oksijen tüplerini yenilerken hayatını kaybeden  eski deniz komandosu Saman Kunan'ı anan Prayuth, "Onuru, fedakarlığı ve hatırası  her zaman kalplerimizde yaşayacak." dedi.

Doktoru yıkan haber

Öte yandan, içerde mahsur kalan çocukların sağlık kontrollerini yapan  ve mağaradan çıkan son kişi olan Avustralyalı doktor Richard Harris'in babasının  vefat ettiği kaydedildi.

Yaşları 11 ila 16 olan 12 çocuk ile 25 yaşındaki antrenörleri, 23  Haziran'da Tham Luang Nang Non Mağarası'na yaptıkları gezide mağaranın girişinin sularla kapanmasının ardından içeride mahsur kalmıştı.

Kayıp grup, mağarada 9 gün süren arama çalışmalarının ardından  bulunmuş ancak mağaranın bu bölümünün yağmur sularıyla dolması nedeniyle  bulunduktan hemen sonra dışarı çıkarılamamıştı. 5 gün süren bekleyişin ardından  kurtarma operasyonu başlamış, ilk gün 4, ikinci gün 4 ve üçüncü gün ise 4 çocuk  ve antrenör mağaradan çıkarılmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!