Madımak için yürüdüler

Sivas Demokrasi Platformu üyeleri, Madımak Olayları suçlularının Devlet Denetleme Kurulu (DDK) aracılığıyla aklanmaya çalıştığını öne sürerken, "Tarihin ters yüz edilmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

Madımak için yürüdüler

  Kent Meydan'ında açıklama yapan ve yaklaşık 100 kişiden oluşan Sivas Demokrasi Platformu üyelerine CHP, Alevi Kültür Derneği ve Eğitim-Sen gibi bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları destek verdi. Grup adına basın bildirisini Halkevleri Sivas Şube Başkanı Adnan Yıldırım okurken, 2 Temmuz 1993'teki Madımak Olayları'nın dava sürecinde katil ve yakınlarının mağdur ailelere yönelik hakarette bulunduğunu öne sürerek, katillerin avukatlığını yapan bazı kişilerin milletvekili olduğunu ve AK Parti iktidarınca bakan yapılarak ödüllendirildiğini söyledi. Olayın zaman aşımına uğramasına tepki gösteren Yıldırım, "Mağdur ailelerin, bu davanın insanlık suçu kapsamında değerlendirilmesi talepleri görmezden gelinmiştir. Tam aksine bu dava bilinçli olarak zaman aşımına uğratılarak, azmettiren anlayışı aklayıp, insanlık tarihine yeni kara leke eklemişlerdir" dedi.

Geçen yılın Kasım ayında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Sivas Olayları'nı araştırması için DDK'yı görevlendirmesini eleştiren Yıldırım, şöyle dedi:

"Yıllarca katillerin ideolojik olarak avukatlığını yapan bazı güçler, en son DDK'yı devreye sokarak; katilleri ve o anlayışı aklamanın çabasına düşmüşlerdir. DDK, idarenin hukuka uygunluğunun düzenli ve verimli şekilde yürütülmesi amacıyla çalışmaktadır. Ancak, her nedense dava zaman aşımına uğramadan evvel devreye sokulmayan DDK, davanın zaman aşımına uğramasından ve karar sonucu Başbakan Erdoğan'ın 'Karar milletimize hayırlı olsun' kutlamasından sonra devreye girmiştir. Sivas'ta bu anlayışın savunucusu 114 kuruluş, Sivas Valiliği'nin yönlendirmesiyle derin devlet ve çete ilişkilerini örterek, mağdurları suçlu, katilleri gaza gelen mağdurlar olarak ilan edip aklama düşüncesinden hareketle DDK süreci başlatılmıştır. Bizler tarihi ters yüz etmek isteyen anlayışlara karşı kararlı mücadelemizi sürdüreceğiz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!